Cebe Havale Nasıl Yapılır?

ecan system MFe5 Vakifbank 7 24 Cebe Para Gonder Teknolojisi

Elektronik ortamda gerçekleştirilebilen para transferleri yöntemlerinden havale ve EFT işlemlerinin yanı sıra bir diğer para transferi yönetimi de; cebe havaledir.

Cebe havale yöntemini güncel olarak ülkemizde neredeyse bütün bankalar müşterilerine sunmaktadır. Cebe havale yöntemi ile para transferi yaparken; kişi herhangi bir banka müşterisi olmasa dahi, yalnızca telefon numarası ile para gönderebiliyorsunuz. Parayı çekmek isteyen kişi ise, hangi banka aracılığı ile cebe havale yaptıysanız; o bankanın ATM’sinden parayı çekebiliyor.

Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Cebe havale ya da Cepbank ismiyle de bilinen para aktarma sisteminden faydalanabilmek için; bankadan bankaya değişiklik gösteren komisyon ücreti ödemeniz gerekir. Bazı bankalar ise bu işlemler için herhangi bir ücret almamaktadır. Herhangi bir kişinin telefon numarasına para gönderebilmeniz için; müşterisi olduğunuz bankanın bu işlemlere izin vermesi gerekiyor. İnternet şubeye ya da bankanın mobil uygulamasına giriş yaparak; cebe havale işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Bankaların CEBE Havale İşlemleri Nasıl Yapılır?

Cebe havale işlemleri için her bankanın talep ettiği bilgiler; birbirinden farklı olabiliyor. Örnek vermek gerekirse; Türkiye İş Bankası aracılığı ile Cepbank işlemi yapabilmeniz için, parayı göndermek istediğiniz kişinin Kimlik numarasını sisteme girmeniz gerekmektedir. Türkiye Ekonomi Bankasında ise durum biraz daha farklı. Para göndermek istediğiniz kişinin yalnızca telefon numarasını bilmeniz yeterli olacaktır.

Bankanın internet şubesinden Cep havale işlemleri için gerekli bilgileri girdikten sonra; minimum 20 TL maksimum 1.000 TL gönderebilirsiniz. Cep Bank işlemi tamamlandığı zaman, numarasını girdiğiniz kişinin cep telefonuna 6 haneli kod gidecektir. Kişi, bu kod sayesinde göndermiş olduğunuz tutarı çekebilir.

Cep Havale Gelen Para Nasıl Çekilir?

Cep havale aracılığı ile gelen parayı çekebilmek için, kişinin ilgili bankanın herhangi bir ATM’sine giderek, kartsız işlemler menüsüne girmesi gerekmektedir. Bunun ardından Cep Bank ya da Cep Havale işlemini seçerek; bilgilerini girmelidir. Tüm bilgilerini doğru girdikten sonra açılacak olan ekranda; şifre istenilecektir. Kişi; cep havale işlemlerinin ardından cep telefonuna gelen 6 haneli kodu bu alana girerek; ilgili tutarı kolaylıkla çekebilir.

 

pin

Bir önceki yazımız olan Yaani Mail Nedir? YaaniMail Hesap Nasıl Açılır? başlıklı makalemizde aaniMailde mail gönderme kısıt bulunuyor mu?, Farklı E-posta uygulamalarında YaaniMail oturumu açabilir miyim? ve GSM numaram değişti hakkında bilgiler verilmektedir.