Bozkırda bir Anadolu masalı: Gönül Dağı

bozkirda bir anadolu masali gonul dagi bi5yYwta
Google Haberlere Abone Ol

ESKİŞEHİR (AA) – Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde çekimlerine devam edilen dizinin imalcisi Ferhat Eşsiz, başrol oyuncuları Berk …

ESKİŞEHİR (AA) – Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde çekimlerine devam edilen dizinin imalcisi Ferhat Eşsiz, başrol oyuncuları Berk Atan ve Gülsim Ali İlhan ile yönetmeni Yahya Samancı, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Üretimci Ferhat Eşsiz, Gönül Dağı’nın memleketi ve memleketin insanlarını ile yaşadıkları kıssaları anlattığını belirterek, güzellikleri, paylaşmayı, dayanışmayı, hayalleri başarma seyahatini ekrana yansıttıklarını anlattı.

Bozkırda hayallerinin peşine düşen 3 kuzenin başından geçenleri ekranlara taşıdıklarını lisana getiren Eşsiz, şunları belirtti:

“Ekip olarak bozkıra güzellikleri ektik. Bozkırın sarılığı ve kuraklığı bizleri çekti. Buralara kamerayı kullanarak güzellik ekelim istedik. Bozkırda, kırsalda kurulan hayaller maksadına ulaşmaz diye bir inanış vardır. Özellikle gençlerde böyle bir inanış var. Gönül Dağı projesi dağın ötesinde hayallerimizi gerçekleştirme seyahatidir. Yozgatlı müellif Mustafa Çiftçi’nin öyküleriyle çalışmalar yapıyorduk. Mustafa Çiftçi’nin 3 kitabı vardır. Bunları okuduğumuzda kitaplarındaki karakter ve kıssaları bir bozkır coğrafyasında toplayıp bunları birbiriyle tanışmasında nasıl bir dünya ortaya çıkar fikriyle oluştu. Daha sonra Mustafa Çiftçi ile oturup konuştuğumuzda daha farklı öykülerinin olduğunu söyledi. O kıssalarda ‘Taner’, ‘Dişçi Musa’, ‘Sefer’ karakterleriyle tanıştık. Senaristlerimiz Ali Asaf Elmas, Mustafa Becit ve Teoman Gök ile karakterleri geliştirme sürecine gittik. Taner’e Düzceli mucit Hasan Kum’un ‘arı kanadı uçak sistemi’ projesini ekledik. Yanına da 2 amcaoğlunu koyduk.”

Eşsiz, Türk izleyicisinin Gönül Dağı’nı çok sevdiğini vurguladı.

Projenin samimiyetinin daim olması, halkın teveccühü ve sevgisinin devamını sağlamak için bozkırda mücadele ettiklerini aktaran Eşsiz, “Halkın diziye olan teveccühü de izlenme oranlarından ortayı çıkıyor. Bu da bizi memnun ediyor.” dedi.

Üretimci Eşsiz, dizinin müziklerini Engin Arslan, Murat Başaran, Tunay Özgür’ün, müzik direktörlüğünü Hasan Saltık’ın üstlendiğini tabir etti.

“Burada yaşanan her şey gerçek”

Oyuncu Berk Atan da canlandırdığı “Taner” karakterinin, içinde kötülük barındırmayan, hayat mücadelesi için yüreği pak kalmış ve temiz, ailesi için kendi hayatından vazgeçmiş birisi olduğunu belirtti.

Taner’in, hayalleri ve icatlarıyla yaşadığına değinen Atan, “Hayalleri bu bozkıra ve kasabaya sığmayan bir çocuk. Diziyi Sivrihisar ilçesinde çekiyoruz. Halk bizi, biz de onları çok sevdik. Bize çok yardımcı oluyorlar. Sivrihisar’ın bir dokusu var. Buraya birinci gelip konutlara girdiğimde beni geçmişe götürdü, duygulandım. Bu gerçek dokunun içinde grubumuzun samimi arkadaşlığıyla çekilen sahnelerin ekrana da geçtiğini düşünüyorum. Burada yaşanan her şey gerçek.” değerlendirmesinde bulundu.

“Dilek” karakterine hayat veren Gülsim Ali İlhan ise canlandırdığı karakterin, babasız büyüyen, annesinin memuriyeti nedeniyle hiçbir yerde uzun kalamayan, toprak ve memleket özlemi yaşayan bir bayan olduğu bilgisini verdi.

İlhan, Dilek’in küçükken güzel anılar biriktirdiği Gedelli’ye döndüğünde konutuna gelmiş üzere hissettiğini lisana getirdi.

Dizinin gördüğü ilgiden memnuniyet duyduğunu anlatan İlhan, “Hikayemiz çok sıcak ve samimi. Seyircimiz de bunu çok sevdi. Cumartesi akşamları saat 20.00’de seyirci bizi meskenlerinde konuk ediyor. Bu bizi memnun ediyor. Güzel yorumlar ve iletiler alıyoruz. Bize büyük bir moral oluyor ve çalışmaya devam ediyoruz.” tabirlerini kullandı.

Gönül Dağı’nın yönetmeni Yahya Samancı, Sivrihisar ilçesinde haftanın 6 günü devam eden çekimlerin keyifli ve ağır bir tempoda geçtiğini kaydetti.

Samancı, soğuk kış günlerinde sıcacık kıssaları ve görselleriyle izleyenleri ekran başına beklediklerini sözlerine ekledi.

Eskişehir haberleri ve Kültür, Sanat, Ömür kategorisinde yer alan Bozkırda bir Anadolu masalı: Gönül Dağı haberini okudunuz.

Yazar: Deniz Açık, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Melda Altakhan

Bir önceki yazımız olan Türkiye'nin birinci ulusal helikopter motoru TEI-TS1400, Gökbey'e entegrasyon için gün sayıyor başlıklı makalemizde İmalat, İş ve Motor hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe