Boyun Düzleşmesi Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Boyun Düzleşmesi Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?
niburya sesli konuşma

İş çalışma tarzlarının getirdiği sağlık problemlerinden biri boyun düzleşmesi, boynun kendine has kıvrımını kaybetmesi sonucunda oluşan boyun düzleşmesi belirtileri ve beraberinde boyun düzleşmesini engellemek için yapılabilecek birtakım egzersizler ve hayat standardı için yapabileceğiniz tavsiye niteliğinde tedavi niteliğinde değişiklikleri bulunmaktadır.

Omurgayı oluşturan 33 omurun yedisi boyun bölgesinde bulunur. Omurga sağlıklı bir insanda düz değil kıvrımlı bir yapıdadır. Bel ve boyun bölgesindeki omurlar hafif oyuklar, sırt ve kalça bölgesindeki omurlar ise tümsekler oluşturacak şekilde sıralanmıştır. Bu oyuklara tıp dilinde Lordoz, çıkıntılara ise Kifoz denir. Boyun hafif “C” (yay) şeklinde olan kıvrım düzleşir, hatta daha ileri vakalarda ters yöne doğru çıkıntı oluşturabilir.

Boyun düzleşmesi belirtileri nelerdir?

Boyun düzleşmesi belirtileri her insanda aynı şekilde kendini göstermeyebilir. Hatta omurgası güçlü bir insanı pek rahatsız etmeyecek bu durumun en sık görülen belirtisi boyun kası ağrısıdır. Omurganız anormal bir şekilde kıvrıldığında, kaslarınız farklı yönlerde çekilerek kasılmaya veya ağrı vermeye başlar. Bu ağrı başınıza, omuzlarınıza hatta belinize kadar uzanabilir. Bazı kimselerde hiçbir belirti vermez. Bununla beraber bazı insanlar ağrı yaşamasa da, fiziksel aktiviteler yaparken zorlandıklarını fark etmeye başlayabilir. Herhangi bir aktif belirtiniz olmasa bile, anormal bir boyun eğriliğini dikkate almamak; sizi bir kazada, kaymada veya düşmede, sakatlanmaya ya da yatalak hale getirmeye neden olabilir. Bozuk duruşlu bir insanda uzun vadeli hasara yol açabilir.

Boyun Düzleşmesi Neden Olur, Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nellerdir?

Boyun Düzleşmesi Neden Olur

Boyun düzleşmesinin nedenleri nelerdir?

Boyun düzleşmesinin neden olur derseniz; en yaygın nedeni, uyanıkken veya uyurken uzun süre bozuk bir duruşta kalmaktır. Bozuk duruş, meslek koşullarından, tekrarlayan hareketlerden veya cep telefonu ya da bilgisayara (sabit bir yere) uzun süre bakmaktan kaynaklanabilir. Bununla birlikte, boyun düzleşmesinin diğer olası nedenleri aşağıda sıralanmıştır:

  • Doğuştan gelen bozukluklar.
  • Hastalıklar ya da doğum kusurları.
  • Yaşlanmaya bağlı disk hastalığı: Yaşlandıkça, omurlar arası diskler dejenere olmaya başlar. Bu durum, omurganızdaki disklerin incelmesine ve çökmesine neden olur. Omurgada gerçekleşen bu değişiklik, boynunuzun doğal kıvrımını değiştirebilir ve başınızın ağırlığı nedeniyle dengesizliğe yol açabilir.
  • Travma: Trafik kazası, düşme veya spor yaralanması dâhil olmak üzere birçok darbe travmaya neden olabilir.
  • Tümörler ve enfeksiyonlar: Bu bölgelerde gelişen tümör ve enfeksiyonlar şişlik yaratarak boyunun doğal kıvrımının bozulmasına neden olabilir.
  • Tıbbi müdahalelerde istenmeyen aksaklık ve sonuçlar gibi…

Boyun düzleşmesi nasıl teşhis edilir? Belirtileri Nelerdir?

Düz bir yüzeye yatarak boynunuzun eğrisi ile sırtınızla yer arasında çok fazla boşluk olup olmadığını kontrol ederek boyun düzleşmesi belirtisini kendiniz kontrol edebilirsiniz. Böylelikle en çok baskı yapan tarafı ve boş kısımları belirleyerek boyun düzleşmesi tedavisi için doğru adımları öncesinde belirleyebilirsiniz.

Boyun düzleşmesi teşhisinde tıbbi geçmişiniz değerlendirilerek fiziksel bir muayeneden geçmek ve doğru tanı ve tedavi için çeşitli görüntüleme tetkikleri gerekir. Bu testler aşağıda sıralanmıştır:

  • Röntgen
  • Manyetik Rezonans görüntüleme (MR)
  • Bilgisayarlı Tomografi.
Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Boyun düzleşmesi nasıl tedavi edilir?

Boyun düzleşmesi çoğu zaman vücuda has mekanik bir problemdir ve ancak sinirler, kaslar ve diskler üzerindeki yükü azaltarak vücudun doğal duruşunu eski haline getirmekle boyun düzleşmesi tedavi edilebilir.

Fizik tedavi ile doktor kontrolünde boyun düzleşmesi büyük ölçüde başarılı olabilecek boyunluk, boyun düzleşmesi yastığı ve hafif ağrı kesiciler genellikle boyun eğrisi omuriliğe basmadığı sürece tedavi için tercih edilir. Eğer ilerleyip omuriliğe baskı yapmaya başlarsa bu durumda cerrahi müdahale gerekebilir ancak bu çok nadir gözlenir ve ameliyat son seçenek olarak tercih edilir. Bağımsız bir tedavi olarak veya ameliyattan sonra verilen fizik tedavi, kasları kuvvetlendirmek için boyun egzersizlerini içerebilir.

Boynunuzu dinlendirmek: Özellikle tekrarlayan hareketlerden veya boynunuzu zorlayan aktivitelerden kaçınmanız gerekir. Ayrıca hareketi sınırlandırmak için bir boyunluk kullanabilirsiniz ancak aşırı kullanımı zarara neden olacağından doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Boyun Düzleşmesi Sıcak Su, Soğuk Su Tedavaisi

Boyun Düzleşmesi Sıcak Su, Soğuk Su Tedavaisi

Boynunuzu doğru yerleştirmek: Özel bir boyun yastığı, uyurken boynunuzu doğru bir şekilde yerleştirmenize yardımcı olabilir. Rulo bir havlu veya bu amaç için hazırlanan özel boyun ruloları kullanabilirsiniz.

Soğuk uygulama ile boyun düzleşmesi tedavisi: Soğuk kompresler veya buz torbaları ağrının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Bölgeye 10 veya 15 dakika boyunca soğuk uygularken ovalayarak masaj yapabilirsiniz.

Sıcak uygulama ile boyun düzleşmesi tedavisi: Sıcak su torbası, sıcak banyo veya duş gerilen kasların gevşemesinde faydalı olabilir. Bir seferde 15 ila 20 dakika boyunca uygulandığında en iyi şekilde sonuç verir.

Duruş Pozisyonunuzu kontrol ve düzeltme ile boyun düzleşmesi tedavisi: Çalışma ortamınız ve kullanacağınız materyallerin fiziki durumunuza göre doğru ve ergonomik şekilde yerleştirmenize dikkat edin.

 

 

pin

Bir önceki yazımız olan Kronik Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde kronik burun tıkanıklığı, kronik burun tıkanıklığı bitkisel tedavisi ve Kronik Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? hakkında bilgiler verilmektedir.