Borsa günü yükselişle tamamladı

borsa gunu yukselisle tamamladi 4CIZH49L
Google Haberlere Abone Ol

İSTANBUL (AA) – Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 1,96 paha kazanarak günü 1.145,24 puandan tamamladı. BIST 100 endeksi …

İSTANBUL (AA) – Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 1,96 paha kazanarak günü 1.145,24 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 21,99 puan artarken, toplam süreç hacmi 27,6 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 2,94, holding endeksi yüzde 1,38 bedel kazandı. Sektör endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 3,91 ile KOBİ Sanayi, tek kaybettiren ise yüzde 2,51 ile spor oldu.

Analistler, jeopolitik gelişmeler ile yeni tip koronavirüs aşısı ve ABD’deki teşvik paketine ait haber akışının da gündemin odağındaki yerini koruduğunu söyledi.

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanı kararlarıyla salgın sonrası olağanlaşma adımlarının devam ettiğini tabir eden analistler, birbiri gerisine atılan adımların hisse piyasalarını desteklediğini kaydetti.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan kararlar ile Türk lirası mevduatlarının faiz getirisinden yapılan vergi kesintileri düşürülürken, kambiyo süreçlerinde uygulanan banka sigorta ve muamele vergisi oranı da yüzde 1’den binde 2’ye indirildi.

Analistler, yarın yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın açıklayacağı Para Siyaseti Toplantı özeti, yurt dışında ise dünya genelinde açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), ABD’de şahsî gelir ve harcamalar, Avro Bölgesinde Üretici Fiyat Endeksi başta olmak üzere data gündeminin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.155 düzeyinin direnç olarak öne çıktığını, 1.120 puanın ise takviye pozisyonuna geldiğini bildirdi.

İstanbul haberleri ve Iktisat kategorisinde yer alan Borsa günü yükselişle tamamladı haberini okudunuz.

Yazar: Burhan Sansarlıoğlu, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Nuray Tunçay

Bir önceki yazımız olan Hollandalı Royal Dutch Shell, 9 bin kişiyi işten çıkarmayı planlıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe