Beynin Kendini Farklı Bir Ortamda Zannetmesi Sağlandı

beynin kendini farkli bir ortamda zannetmesi saglandi gCtvtM9f
Google Haberlere Abone Ol

University College London’dan (UCL) bilim insanları, “hafızanın iç işleyişine ve pozisyonlandırma sistemine” daha ayrıntılı bir açıklama getirmek …

University College London’dan (UCL) bilim insanları, “hafızanın iç işleyişine ve pozisyonlandırma sistemine daha ayrıntılı bir açıklama getirmek için fareler üzerinde birtakım deneyler gerçekleştirdi. 

Cell mecmuasında yayımlanan çalışmada bilim insanları, beynin hafızadan sorumlu bölgesi olarak bilinen hipokampusa lazer ışınları göndererek place cells denilen pozisyon hücrelerinin uyarılabileceğini ortaya koydular.

beynin kendini farkli bir ortamda zannetmesi saglandi 0 cy6Kl6vA

Aktarılan bilgilere nazaran kelam konusu pozisyon hücreleri, hayvanlar ya da beşerler yeni bir ortama giriş yaptıklarında faal hale geliyorlar ve yeni çevreyi tanıyarak hafızada saklanmasını sağlıyorlar.

Deneyler sırasında bilim insanları, fareleri bir pozisyona yerleştirdi ve burada onlara şekerli su verdi. Sonraki basamakta ise fareler farklı bir pozisyona yerleştirildi ve lazer yardımıyla pozisyon hücrelerinin tekrar faal edilip edilemeyeceği test edildi.

beynin kendini farkli bir ortamda zannetmesi saglandi 1 fLJTav4U

Bilim insanları, lazer ışınlarıyla gerçekleştirdikleri denemelerde başarılı oldular ve fareler, farklı bir pozisyonda olmalarına karşın pozisyon hücrelerini aktifleştirerek şekerli suyun verildiği pozisyonda bulunduklarını düşünmeye başladılar. Fareler, bulundukları pozisyon hakkında yanılgıya düştüklerinden, ikinci pozisyonda olmalarına karşın birinci pozisyondaki şekerli suyu aramaya başladılar.

Bilim insanlarının kelam konusu çalışmayla ilgili olarak yaptıkları açıklamalara nazaran bulgular, beynin anıları nasıl depoladığına dair değerli bilgiler sağlıyor. Bilim beşerlerine nazaran bu bahis üzerine yapılacak yeni araştırmalar, bunama ve Alzheimer üzere hafıza odaklı hastalıklar için yeni tedaviler geliştirilebilmesinin önünü açabilir.

Kaynak: Webtekno

Bir önceki yazımız olan Azerbaycan ordusu Ermenistan'ın tank ve toplarını imha etti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe