Bakan Selçuk, Uzaktan Eğitimin Tüm Detaylarını Açıkladı

bakan selcuk uzaktan egitimin tum detaylarini acikladi 3eT8PAZ4
Google Haberlere Abone Ol

Koronavirüs pandemisinde yaz aylarında düştükten sonra yine artmaya başladığını, hatta bu sefer daha tehlikeli bir biçimde geldiğini görüyoruz …

Koronavirüs pandemisinde yaz aylarında düştükten sonra yine artmaya başladığını, hatta bu sefer daha tehlikeli bir biçimde geldiğini görüyoruz. Bu noktada dün ülke genelinde alınacak yeni tedbirleri açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu kısıtlamalar ortasında kademeli olarak açılan yüz yüze eğitim sürecinin de tekrar uzaktan olacak biçimde yapılacağını söylemişti.

Covid-19 nedeniyle yeni hasta ve can kayıplarında olan artıştan ötürü uzaktan eğitime geri dönülmesinin akabinde Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan değerli açıklamalar geldi. “20 Kasım Cuma gününden 4 Ocak Pazartesi gününe kadar resmi, özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitim yoluyla devam edeceğiz” tabirlerini kullanan Selçuk, MEB’e bağlı okul öncesi kurumlar, kreşler, ilkokul, ortaokul ve liseler, özel eğitim okulları ve sınıfları, meslek liselerindeki uygulamalı dersler ile özel eğitim kurslarının da bu kapsamda olacağını belirtti. Bununla birlikte 5580 sayılı özel öğretim kanunu kapsamındaki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki “bireysel eğitimler”in yüz yüze gerçekleştirilebileceği açıklandı.

bakan selcuk uzaktan egitimin tum detaylarini acikladi 0 AIwOdV6k

Yıl sonuna kadar imtihan yapılmayacak

Bakan Selçuk’un yaptığı açıklamaya nazaran tekrar uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte 31 Aralık 2020’ye kadar uzaktan yahut yüz yüze olacak biçimde hiçbir imtihan yapılmayacak. İmtihanların planlaması, pandeminin gidişatına nazaran şekillenecek. İmtihan programı, ileri tarihte okul idareleri ve öğretmenler aracılığıyla öğrencilere duyurulacak.

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamaları şu halde:

“Uzaktan eğitim haftalık ders programları, okul idarelerimizin koordinesinde öğretmenlerimiz tarafından öğrencilerimiz ve velilerimizle paylaşılacaktır. Okul yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz, orta tatil mühletince yeni devirdeki uzaktan eğitim süreçlerini öğrencileriyle işledikleri ders bahislerine ve müfredat programına nazaran yapılandıracaklardır. Bu mühlet zarfında ana noktamız TRT EBA kanallarımız olmak üzere, canlı sınıf uygulamalarımız, EBA internet platformumuz, basılı ve dijital yardımcı kaynaklarımızla öğrencilerimizin yanında olacağız.”

bakan selcuk uzaktan egitimin tum detaylarini acikladi 1 Q9Hg9OJW

“31 Aralık 2020’ye kadar yüz yüze yahut uzaktan hiçbir imtihan yapılmayacak, imtihanlarla ilgili planlamalar salgın sürecinin seyrine nazaran ayrıyeten gerçekleştirilecek, okul idarelerimiz ve öğretmenlerimiz aracılığıyla öğrencilerimize duyurulacaktır. Öğrencilerimiz, yüz yüze ve uzaktan eğitimle yapılan eğitim öğretim müfredatından sorumlu olacaklardır.”

Yıl sonuna kadar 500 bin tablet

bakan selcuk uzaktan egitimin tum detaylarini acikladi 2 jrczHfE9

“Ayrıca, kamu kurum ve kuruluşları, lokal idareler, özel dal kuruluşları ve sivil inisiyatifler aracılığıyla gönderilen 60 bin tablet bilgisayarı, resmî datalar ışığında hazırlamış olduğumuz dağıtım stratejisine nazaran öncelikli muhtaçlık sahibi öğrencilerimize ulaştırdığımızı daha evvelce sizlerle paylaşmıştık. Dağıtımlarımız, dayanak kampanyaları ve tedarik süreçleriyle eş vakitli olarak devam etmektedir. 30 bin tableti daha 10 gün içinde öğrencilerimize ulaştırmış olacağız. Dağıtımını gerçekleştireceğimiz 500 bin tablet bilgisayarın tedarik süreci tamamlanmakta olup yıl sonuna kadar öğrencilerimize teslim etmiş olacağız. Paydaşlarımızın da takviyesiyle mümkün olan en kısa müddette gereksinimi olan öğrencilerimizin tamamına ulaşmayı hedefliyoruz.”

“Uzaktan eğitime başladığımız 23 Mart 2020’den bugüne 49 milyon 768 bin ders saati hizmet veren canlı sınıf uygulamaları bu süreçte de faal olarak hizmet sunacaktır. EBA canlı sınıf ve alternatif uygulamaların sistemimize entegrasyonuyla birlikte günlük yaklaşık 2 milyon ders yapabilme kapasitemiz bulunmaktadır. Canlı sınıf ders saatleri ise öğretmenlerimiz tarafından öğrencilerimize ve velilerimize ayrıyeten bildirilecektir.”

bakan selcuk uzaktan egitimin tum detaylarini acikladi 3 pwKkAqZG

“Merkezî imtihanlara hazırlanan öğrencilerimiz için imtihan müfredatının uzaktan eğitim sürecine uyumlu hâle getirilmesiyle ilgili çalışmalarımız sürmektedir. Detayları önümüzdeki hafta kamuoyu ile paylaşılacaktır.””

Bu süreçte öğretmenlerimiz de çalışmalarını uzaktan sürdürecek olup uzaktan eğitim için okullarımıza gelerek bilgisayar ve kamera üzere araçlardan da yararlanabileceklerdir. Zümre öğretmenlerimiz ise uzaktan eğitim sürecini takip ve koordine etmek gayesiyle haftada en az 1 gün okullarımıza geleceklerdir. Öğretmenlerimiz uzaktan eğitim sürecinde ek ders fiyatlarını almaya devam edeceklerdir.”

Kaynak: Webtekno

Bir önceki yazımız olan Microsoft'un Eğitim Sitesi 'Geleceğini Tasarla' Açıldı başlıklı makalemizde çalışma hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe