Bakan Karaismailoğlu: Hava kontrolörleri sayesinde yolcularımız emniyetli bir halde seyahat etmekte

bakan karaismailoglu hava kontrolorleri sayesinde yolcularimiz emniyetli bir halde seyahat etmekte Nr34dfOQ
Google Haberlere Abone Ol

ANKARA (AA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Dünya Hava Trafik Kontrolörleri Günü” hasebiyle Hava Trafik …

bedava bitcoin kazan

ANKARA (AA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Dünya Hava Trafik Kontrolörleri Günü” hasebiyle Hava Trafik Denetim Merkezini, Yerli ve Ulusal ATC Eğitim Simülatörü ile Esenboğa Havalimanı Hava Trafik Denetim Kulesi’ni ziyaret etti, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Karaismailoğlu, ziyaretin akabinde gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık 1 milyon metrekare olan Türk hava alanından transit geçiş yapan yahut ülkenin rastgele bir meydanına iniş yapacak günlük ortalama 5 bin trafiğin yönlendirilmesinin hava trafik kontrolörleri sayesinde gerçekleştirildiğini kaydederek, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) bünyesinde faaliyet gösteren 1760 kontrolörün sayısını 2021’de 2 binin üzerine çıkaracaklarını bildirdi.

Çalışmalarını, memleketler arası standartlarda, güvenli, beşere ve çevreye hassas ileri teknoloji ürünü sistemlere ve yetişmiş insan gücüne dayalı hava seyrüsefer hizmetleri sunma vizyonu doğrultusunda sürdüreceklerini lisana getiren Karaismailoğlu, “Ülkemiz, 18 yıldır ulaştırma ve altyapı alanında büyük bir atılım gerçekleştirmektedir. Bu atılım içerisinde hava yollarımız dünya çapında markalaşmış ve büyük başarılara imza atmıştır. Bakanlığımızın 2003’te başlattığı Bölgesel Havacılık Siyaseti kapsamında adımlarımızı bir bir hayata geçirirken, sivil havacılığımız kayda bedel bir gelişim göstermiştir.” dedi.

Karaismailoğlu, geçmişte 26 olan havalimanı sayısının 56’ya yükseltildiğini belirterek, 2002’de dünyanın yalnızca 60 noktasına uçakla seyahat edilebilirken, bugün bu sayının 328 olduğuna işaret etti.

Türkiye’de 2002’de yıllık 34 milyon kişi hava yolunu kullanırken, son 17 yılda, yüzde 500’ü aşan artışla söz konusu sayının 209 milyona ulaştığını anlatan Karaismailoğlu, Bakanlığın çalışmaları sonucunda 2,2 milyar dolar olan sektör cirosunun bugün prestijiyle 27,2 milyar dolara yükseltildiğini belirtti.

Yurt içi uçuşlarda seyahat konforu ve kalitesini artırmak için gerçekleştirdikleri yatırımları, yurt dışı uçuşlar için de göstermeyi ihmal etmediklerini söz eden Bakan Karaismailoğlu, dünyanın örnek gösterdiği İstanbul Havalimanı ile Türkiye ve İstanbul’un memleketler arası bir hub haline geldiğini vurguladı.

Yolcuların can güvenliğinin her şeyin üzerinde olduğunun altını çizen Karaismailoğlu, elde edilen muvaffakiyetlerin temelinde yolcuları gidecekleri yere ve sevdiklerine sağ salim ulaştırmanın yattığını söyledi.

“Her gün emniyet içinde uçak seyahati yapıyorsak arkadaşlarımızın sayesinde”

Hava trafik kontrolörlerinin işlerinin hayati olduğuna işaret eden Karaismailoğlu, şu sözleri kullandı:

“Hava trafik kontrolörleri sayesinde sivil ve askeri tüm uçakların kalkışlarından uçuşlarına, iniş trafiğinden, hava kurallarına kadar her türlü parametreleri an be an takip edilmekte, yolcularımız emniyetli bir halde seyahat etmektedir. 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünde, Sayın Cumhurbaşkanımızın uçağını Dalaman’dan diğer bir kod ile uçurup, onlarca hain jetin ortasından geçirip, İstanbul’a inmesini sağlayanlar hava kontrolörlerimizdir. O gece büyük bir risk ve gerilim altında yerine getirdikleri bu görevle, hain teşebbüsü bilakis çevirmiş, hainlerin hesaplarını bozmuşlardır. Şayet her gün emniyet içinde uçak seyahati yapıyor, canımızı gönül rahatlığıyla emanet edebiliyorsak, arkadaşlarımızın dikkatli ve özverili uğraşlarının sonucudur.”

Muhabir: Arife Yıldız Ünal,Sefa Şengül

Ankara haberleri ve İktisat kategorisinde yer alan Bakan Karaismailoğlu: Hava kontrolörleri sayesinde yolcularımız emniyetli bir formda seyahat etmekte haberini okudunuz.

Yazar: Arife Yıldız Ünal,Sefa Şengül, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Mehmet Akgün

Bir önceki yazımız olan Bakan Kasapoğlu: Gençlik kamplarının kapılarını sıhhat çalışanları ve ailelerine açtık başlıklı makalemizde Aileleri, Gençlik ve Sağlık çalışanları hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe