Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Ermenistan ordusu geri çekilirse çatışmalar durur

azerbaycan cumhurbaskani aliyev ermenistan ordusu geri cekilirse catismalar durur 3ma3YarM
Google Haberlere Abone Ol

MOSKOVA (AA) – Aliyev, Ermenistan tarafından yapılan saldılar sonucunda yaralanan Azerbaycanlı askerleri hastanede ziyaret etti. Ziyarette a …

MOSKOVA (AA) – Aliyev, Ermenistan tarafından yapılan saldılar sonucunda yaralanan Azerbaycanlı askerleri hastanede ziyaret etti.

Ziyarette açıklamalarda bulunan Aliyev, “Ermenistan askerlerinin Azerbaycan topraklarında ne işi var? Ermenistan halkı evlatlarını Azerbaycan topraklarına göndermesin. Biz topraklarımızda savaşıyoruz. Bizim askerlerimiz kendi topraklarında şehit oluyorlar. Öz topraklarımızı kurtarıyoruz.” dedi.

  Karabağ’da devam eden çatışmalarda, Azerbaycan ordusunun başarılı bir operasyon yürüttüğüne işaret eden Aliyev, “Stratejik zirveleri işgalcilerden kurtarıp, bir grup yerleşim ünitelerini işgalden kurtarıp, uzun bir dönemden sonra bu topraklara girdik. Bu topraklarda bayrağımızı açtık. Artık bu topraklardan bizi kimse çıkaramaz.” diye konuştu.

  Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü tekrar sağlayacağını vurgulayan Aliyev, “Ermeni halkı bunu anlamalıdır. 30 yıla yakın öbür bir ülkenin toprağını işgal etmek, oradaki bütün binaları, tarihi yerleri tahrip etmek, 1 milyondan fazla insanı kendi topraklarından kovmak, Azerbaycan halkına karşı soykırım yapmak, suç işlemek demektir. ” tabirlerini kullandı.

  Aliyev, Karabağ’ın Azerbaycan’ın tarihi toprakları olduğunu anlatarak, “Azerbaycan halkı asırlar boyunca bu topraklarda yaşamıştır. Bugün işgal altında olan topraklar, bizim tarihi topraklarımızdır. Bizim işimiz hak işidir. Biz toprak bütünlüğümüzü tekrar sağlamak istiyoruz. Bu hakkımızdır, bunu gerçekleştirdik ve gerçekleştireceğiz.” dedi.

  “Türkiye Azerbaycan’ın, Azerbaycan da Türkiye’nin yanındadır”

  Ermenistan halkının, kendi yönetiminden hesap sorması gerektiğini vurgulayan Aliyev, “Ermenistan yönetimi yalnızca şahsi çıkarlarını gütmek için Azerbaycanlılara karşı soykırım yaptı ve topraklarını işgal altında tutuyor. Eminim ki Ermeni halkı benim bu sözlerimi düzgün anlayacak. Bizim Ermenistan halkıyla meselemiz yoktur.” diye konuştu.

  Aliyev, Ermenistan’ın işgal siyasetini sonlandırması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

  “Bizim davamız hak davasıdır. Biz haklıyız. Tarihî açıdan, memleketler arası hukuk açısından biz haklıyız. Azerbaycan’ın tek şartı Ermenistan ordusunun geri çekilmesidir. Şayet geri çekilirlerse çatışmalar durur. Lakin ben, şayet müzakereler yoluyla bu iş çözülmezse, askeri yolla bu sorunu çözmek için Azerbaycan’ın tüm haklarının bulunduğunu söylemiştim. Bu hakkı bize Azerbaycan halkı ve milletlerarası hukuk vermektedir.”

  Aliyev, Türkiye’ye de bu süreçte verdiği takviye nedeniyle minnettar olduklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

  “Türkiye’den de çok sayıda takviye iletisi alıyoruz. Türk kardeşlerimiz, iletilerinde bizimle bir arada olduklarını söylüyorlar. Bu haklı davada, bizimle birlikte savaşmak hakkında isteklerini tabir ediyorlar. Buna teşekkür ediyorum lakin buna muhtaçlığımız yok. Azerbaycan güçlü bir orduya sahiptir. Kardeş Türkiye’ye ve kardeşim Recep Tayyip Erdoğan’a, onun ısrarlı ve kardeşlik duruşu için Azerbaycan halkı ismine derin teşekkürlerimi iletiyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın net duruşu gösteriyor ki Azerbaycan yalnız değildir. Türkiye, Azerbaycan’ın yanındadır ve Azerbaycan da Türkiye’nin yanındadır.”

  Ermenistan’ın yeni ataklar hazırlığında olduğunun altını çizen Aliyev, “Bizim yerleşim bölgelerimizi yine ateş altına almak istiyorlar ve buna devam ediyorlar. Her gün sivil kayıplarımız artıyor. Biz sivil halka hiç saldırmadık. Karşı hücum başlar başlamaz, Ermenistan’ın sivil halkına yönelik hiçbir adım atılmaması buyruğunu verdim.” dedi.

  Moskova haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Ermenistan ordusu geri çekilirse çatışmalar durur haberini okudunuz.

  Yazar: Emre Gürkan Abay, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Melda Altakhan

  E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

  İlgili Yazılar

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Hızlı yorum için giriş yapın.

  Başka Yazı Yok

  Kayıt Ol

  Zaten üye misiniz? Giriş Yap

  Giriş Yap

  Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

  close