Aysel Tuğluk ve Sebahat Tuncel hakkında tutuklama kararı

aysel tugluk ve sebahat tuncel hakkinda tutuklama karari bYhliUAw
Google Haberlere Abone Ol

ANKARA (AA) – Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 2014’te Kobani mazeretiyle düzenlenen 6-7 Ekim Olayları’na ait soruşturması kapsamında eski …

ANKARA (AA) – Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 2014’te Kobani mazeretiyle düzenlenen 6-7 Ekim Olayları’na ait soruşturması kapsamında eski HDP Milletvekilleri Aysel Tuğluk ve Sebahat Tuncel, savcılıkça tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Diğer suçlardan bulundukları Kandıra Cezaevi’nde Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yoluyla yapılan sorgu sonucunda Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği, Tuğluk ve Tuncel hakkında tutuklama kararı verdi.

Tutuklama kararındaki tespitler

Tutuklama kararında, 6-8 Ekim 2014’te Türkiye’nin farklı kentlerinde birebir anda koordine içerisinde uzun namlulu silahlar, patlayıcı hususlar, taş ve sopa kullanılarak ve barikat kurularak bireylerin ölümüne, yaralanmasına, kamu ve özel malların ziyan görmesine yol açan şiddet hadiselerinin terör örgütü PKK ve onun yurt dışı yapılanmasınca koordine edildiği kaydedildi.

“Kobani’de muhakkak bir etnik sınıfın mücadelesi ön plana çıkarılarak, Türkiye’de gerçekleştirilecek hareket ve aksiyonlar için kamuoyunda cüret yaratılmaya çalışıldığı” tabir edilen kararda, HDP, DBP, HDK ve DTK eş liderleri, temsilcileri ve milletvekillerince bu kapsamda açıklama ve çağrılar yapıldığına ait evrakta tespit ve medya paylaşım tutanakları bulunduğu belirtildi.

Kararda, “Sebahat Tuncel’in hadiselerin gerçekleştiği tarihte Halkların Demokratik Kongresi (HDK) sözde eş lideri olarak görevli olduğu” hatırlatılarak, söz konusu kongrenin karar alma ve yönetim süreçlerindeki görevi sebebiyle gerçekleştirilen faaliyetlerden haberdar olduğunun kabulü gerektiği tabir edildi.

Aysel Tuğluk’un ise yapılan açıklamalar ile paylaşılan toplumsal medya içeriklerinin birbirine koşut olması ve bu hesaplar yönünden kamuoyuna yönelik bir yalanlamada bulunulmaması karşısında hesabın öbür bireylerce ele geçirildiği formundaki savunmasına prestij edilmediğine işaret edilerek, “Taraf beyanları, teşhis tutanakları, hadise görüntülerini içeren tutanaklar, dijital inceleme tutanakları, arama ve el koyma tutanakları, örgütsel irtibata ait e-mail içerikleri değerlendirildiğinde Tuncel ve Tuğluk’un üzerlerine atılı devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, bir suçu gizlemek yahut öteki bir suçun kanıtlarını gizlemek ya da yakalanmamak gayesiyle öldürme ve öldürmeye teşebbüs ve suç örgütlerinin oluşturduğu korkutucu güçten yararlanılarak silahla birden fazla kişi ile yağma suçlarını işlediklerine ait kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut kanıtların bulunduğu” kaydedildi.

Kararda, kanıt durumu ve atılı suçlar için istenen cezanın alt ve üst sonları dikkate alınarak, Tuncel ve Tuğluk’un tutuklanmalarına karar verildiği belirtildi.

Soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, eski HDP Eş Genel Liderleri Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu’nun da tutuklu bulunduğu 2014’te Kobani mazeretiyle düzenlenen aksiyonlara ait soruşturması kapsamında, 25 Eylül’de 82 zanlı hakkında gözaltı kararı çıkartılmış, 7 vilayette düzenlenen operasyonda terörle mücadele gruplarınca 20 zanlı yakalanmıştı. Zanlılardan Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve Gülfer Akkaya isimli denetim kuralıyla özgür bırakılırken, birtakım eski HDP milletvekillerinin de ortasında bulunduğu 17 kişi tutuklanmıştı.

Ankara haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Aysel Tuğluk ve Sebahat Tuncel hakkında tutuklama kararı haberini okudunuz.

Yazar: Barış Kılıç,Serdar Açıl, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Zeynep Özbay

Bir önceki yazımız olan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Sanayi üretimi Ocak 2018'den bu yana en yüksek performansı yakaladı başlıklı makalemizde Sanayi ve üretim hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe