Avustralya’nın Melbourne kentindeki sıkı Kovid-19 yasakları hafifletildi

avustralyanin melbourne kentindeki siki kovid 19 yasaklari hafifletildi ujLkcPmE
Google Haberlere Abone Ol

MELBOURNE (AA) – Victoria Eyalet Başbakanı Daniel Andrews, eyaletin başşehri Melbourne’de düzenlediği basın toplantısında, virüs …

bedava bitcoin kazan

MELBOURNE (AA) – Victoria Eyalet Başbakanı Daniel Andrews, eyaletin başşehri Melbourne’de düzenlediği basın toplantısında, virüs nedeniyle yaşanan can kayıpları, yeni hadise sayıları ve hafifletilen Kovid-19 önlemleriyle ilgili açıklamada bulundu.

Son 24 saatteki test sonuçlarına göre 16 bireye Kovid-19 teşhisi konulduğunu açıklayan Başbakan Andrews, 2 kişinin daha virüsten ölmesiyle eyalette hayatını kaybedenlerin sayısının 784’e ulaştığını söyledi.

Melbourne’de sokağa çıkma yasağı kaldırıldı, para cezası artırıldı

Victoria eyaletini olağana döndürmek için hazırlanan yol haritası kapsamında yürüklükteki sıkı Kovid-19 yasaklarını hafifletmeye başladıklarını belirten Başbakan Andrews, eyaletteki ikinci dalgayı durdurmak emeliyle 2 Ağustos’tan itibaren uygulanan 21.00 ila 05.00 saatlerindeki sokağa çıkma yasağının kaldırıldığını duyurdu.

Yarından itibaren geçerli olacak sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla kuralların ihlal edilmesini önlemek gayesiyle para cezalarının artırıldığına dikkati çeken Andrews, polis kontrollerinde kurallara muhalif davrandıkları belirlenenlere verilen 1652 dolar (yaklaşık 8 bin 900 lira) olan cezanın yaklaşık 5 bin dolara yükseltildiğini kaydetti.

Gevşetilen kısıtlamalar kapsamında yaklaşık 130 kişinin tekrar çalışmaya başlayacağını lisana getiren Andrews, halka açık alanlarda en fazla iki meskenden beş kişinin bir ortaya gelmesine müsaade verildiğini kaydetti.

Tüm öğrenciler 12 Ekim’de okula gidecek

Üçüncü dönem tatilindeki okulların 5 Ekim’de 11 ve 12’inci sınıf öğrencilerinin yüz yüze eğitime başlamasıyla tekrar açılacağını belirten Andrews, 12 Ekim’den itibaren de tüm öğrencilerin okullarına giderek eğitimlerini sınıflarında yapacağını açıkladı.

Hafifletilen yasaklar kapsamında her meskenden yalnızca bir kişinin alışverişe gitme kaidesi kaldırılırken, konuttan alışveriş ve idman için 5 kilometre uzaklaşma hududu kaldırılmadı.

Çocuk bakım merkezleri, açık havuzlar tekrar açılacak. Hastanelerde yatanları ziyaret etmek isten hasta yakınlarına kolaylık sağlanacak.

Düğünlerin gelin damat dahil 5 şahısla yapılmasına müsaade verilirken, cenazelerin tören ve defin süreçleri 10 kişinin katımlıyla yapılabilecek.

Yeni önlemlerin birçoğu bu gece yarısından itibaren yürürlüğe girecek ve 19 Ekim’e kadar geçerli olacak.

Avustralya’da Kovid-19’dan can kaybı 862’ye yükseldi

Victoria’da 2 kişinin daha virüsten ölmesiyle eyaletteki can kaybı 784’e, ülke genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı da 872’ye yükseldi.

Öte yandan son dönemlerde can kaybı kaydedilmeyen Avustralya’nın öbür eyaletlerinden Yeni Güney Galler’de 53, Tazmanya’da 13, Batı Avustralya’da 9, Queensland’de 6, Güney Avustralya’da 4, Avustralya Başşehir Bölgesi’nde 3 kişi hayatını kaybetmişti.

Virüsün birinci görüldüğü günden bu yana Kovid-19’a yakalanan 27 bin 33 Avustralyalıdan, 24 bin 444’ü sıhhatine kavuşurken, 631 etkin olaydan 12’si ağır bakımda olmak üzere, 68 kişi çeşitli hastanelerde tedavi görüyor.

Yeni Zelanda’ya dönen 2 bireye Kovid-19 teşhisi kondu

Yeni Zelanda Sıhhat Bakanlığı, son 24 saatteki 5 bin 746 testin sonucuna göre, biri Almanya, başkası Filipinler’den dönen iki Yeni Zelandalıya Kovid-19 tanısı konulduğunu duyurdu.

Düne göre 4 kişinin daha güzelleşmesiyle ülkedeki etkin hadise sayısının 59’da düştüğünü ve ağır bakım ünitesinde Kovid-19’lu hasta bulunmadığını açıklayan Sıhhat Bakanlığı, hastanedeki bir kişinin tedavisine devam edildiğini kaydetti.

Yeni Zelanda’da, virüse yakalandığı belirlenen 1833 bireyden, 1749’u sıhhatine kavuşurken, 25 kişi hayatını kaybetmişti.

Melbourne haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Avustralya’nın Melbourne kentindeki sıkı Kovid-19 yasakları hafifletildi haberini okudunuz.

Yazar: Recep Şakar, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Zeynep Özbay

Bir önceki yazımız olan Malezya'da iktidar koalisyonu kritik kıymet taşıyan eyalet seçimlerini kazandı başlıklı makalemizde Hükümet, Koalisyonu ve Malezya hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe