Aslında Hiç Var Olmayan İnsanlar İnternette Dolaşıyor

aslinda hic var olmayan insanlar internette dolasiyor kiv1wz19
Google Haberlere Abone Ol

Teknoloji ve yapay zeka ilerledikçe epey farklı ve enteresan kullanımlarıyla müsabakaya devam ediyoruz. Artık hiç var olmamış insanların …

Teknoloji ve yapay zeka ilerledikçe epey farklı ve enteresan kullanımlarıyla müsabakaya devam ediyoruz. Artık hiç var olmamış insanların fotoğraflarını satın alabileceğiniz internet siteleri var. Bu düzmece beşerler sanılandan daha yaygın.

Diyelim ki Tinder’a girdiniz ve biriyle eşleştiriniz. Ya da toplumsal medyada trollük yapan birinin profil fotoğrafına baktınız. Tahminen de bir sitede bir eser yorumu okurken denk geldiniz. Bu insanların hiçbiri gerçek olmayabilir. NVIDIA’nın geliştirdiği yapay zeka, son yıllarda düzgünden uyguna gelişti. New York Times’ın interaktif içeriğinde de bir yapay zekanın insanları nasıl şekillendirebileceği çok net bir halde gösteriliyor.

Düzmece insan fotoğrafı pazarı

aslinda hic var olmayan insanlar internette dolasiyor 0 X5YDy7gl

Yapay zeka tabanlı olarak var olmayan insanların manzaralarının oluşturulduğu ve satıldığı pek çok platform ya da internet sitesi var. Generated.Photos isimli sitede “özel, dertsiz” bir düzmece insan almak için 2,99 dolar kâfi oluyor. İsteyenler 1000 dolara 1000 kişi alabiliyor.

Diyelim ki firmanızın sitesini daha global göstermek istiyorsunuz lakin rakiplerinizin de bulabileceği stok fotoğraflardan da uzak duruyorsunuz. Tahlil kolay, bu haberimizdeki siteye girerek ücretsiz bir hayali insan fotoğrafı edinebilirsiniz. Hatta bu hayali kişiyi etnik köken, yaş üzere kıstaslarla belirleyebilirsiniz.

aslinda hic var olmayan insanlar internette dolasiyor 1 7LduauVW

Bu düzmece beşerler son yıllarda internette daha sık karşımıza çıkmaya başladı. Var olmayan bir fotoğraf kullanarak internette trollük yapanlar, öbür kümelere sızmaya çalışanlar, uydurma profillerle insan dolandıranlar ortaya çıkmaya başladı.

Sistemler gitgide gelişiyor

aslinda hic var olmayan insanlar internette dolasiyor 2 AEecYfQr

Birinci olarak 2014 yılında bu değişen teknolojinin ortaya çıktığını söyleyen araştırmacı Camille François, birinci başlarda ortaya çıkan imgelerin The Sims oyunundaki karakterlere benzediğini söylüyor. Artık ise dikkatli bakmadan manzaraları ayırmak neredeyse imkansız üzere gözüküyor.

aslinda hic var olmayan insanlar internette dolasiyor 3 TjJIgAU2

Olağan bu yapay zekalar kusursuz değil. Temel olarak bütün yapay zeka sistemleri insanların onları eğitmek için kullandığı dataları, binlerce ayırma sorusuyla ele alıyor. Haliyle insanların önyargıları ve kusurları da yapay zekaya geçiyor. Bayanların cam tavana takılıp daha yüksek düzey yönetici kademelerine getirilmemelerinden ötürü, insan kaynakları yapay zekalarının geçmiş CV’leri inceleyerek eğitildiği durumlarda erkekleri bayanlardan evvel terfi ettirmesi üzere olaylar da bu durumun bir yansıması.

İnternette dolaşırken gözlükleri yanlışlı duran, gözleri kayık, kulakları istikrarsız ya da art planı blurlanmış/boş olan insan fotoğraflarının geçersiz olma ihtimali daha yüksek oluyor. Bu bahiste siz ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: Webtekno

Bir önceki yazımız olan HONOR, Akıllı Saati Watch GS Pro'yu Türkiye'de Satışa Sundu başlıklı makalemizde Akıllı Saat ve Honor hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe