Aşı Bilimi Derneği Lideri Gürüz: Kovid-19 aşısının martta hazır olacağına inanıyorum

asi bilimi dernegi lideri guruz kovid 19 asisinin martta hazir olacagina inaniyorum GcsBajX7
Google Haberlere Abone Ol

Karabağlar Belediyesinde meclis üyeleri ve belediye çalışanlarına Kovid-19 salgını ve devam eden aşı çalışmalarıyla ilgili bilgi …

Karabağlar Belediyesinde meclis üyeleri ve belediye çalışanlarına Kovid-19 salgını ve devam eden aşı çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi ve Aşı Bilimi Derneği Lideri Prof. Dr. Adnan Yüksel Gürüz, Türkiye’de 8 üniversite ve bir merkezin aşı çalışmalarına devam ettiğini, henüz klinik çalışması tamamlanan aşı çalışmasının bulunmadığını kaydetti.

Gürüz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ve TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal’ın Türkiye’nin Kovid-19 aşısını yapması için çalışan bilim dünyasına büyük bütçe takviyesinde bulunduğunu tabir etti.

Ege Üniversitesi bünyesinde aşı geliştirme çalışmasında görev aldığını hatırlatan Gürüz, “Biz DNA aşısı üzerinde çalışıyoruz. Hayvan deneyleri tamamlanmak üzere. Biz DNA aşısı yaptığımız için biraz daha meşakkatli ve vakit alıcı bir aşı oluyor. Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın da yakın ilgisiyle aşı çalışmamız muvaffakiyetle devam ediyor. Dünya genelinde en erken aşı çalışmalarının mart ayı sonunda sonuç vermesini bekliyorum. Türkiye’de ise mayıs ayı sonu prestijiyle üniversitelerin ve merkezlerin yaptığı aşılarda sonuç vereceğini iddia ediyorum.” dedi.

Gürüz, grip aşısının Kovid-19’a karşı korumadığını yalnızca grip aşısıyla influenza virüslerine karşı korunulacağını sözlerine ekledi.

İzmir haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Aşı Bilimi Derneği Lideri Gürüz: Kovid-19 aşısının martta hazır olacağına inanıyorum haberini okudunuz.

Yazar: Tezcan Ekizler, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Emine Aybala Arpacı

Bir önceki yazımız olan Koronavirüs salgınında son 24 saat başlıklı makalemizde Kovid-19, Milyon ve Salgın hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe