Araştırmaya Göre Sıcak Çikolata İçmek Beyne Yararlı

arastirmaya gore sicak cikolata icmek beyne yararli 419a7dzP
Google Haberlere Abone Ol

Yeni bir araştırmaya nazaran beynimizin sağlıklı ve hafızamızın güçlü olması için hayli lezzetli bir yol var: Sıcak çikolata tüketmek. Bunun …

Yeni bir araştırmaya nazaran beynimizin sağlıklı ve hafızamızın güçlü olması için hayli lezzetli bir yol var: Sıcak çikolata tüketmek. Bunun nedeni ise bitkilerde, bilhassa de kakaoda bulunan kimi hususların beyin sıhhati ve yeterli bir hafızayla bağlı olması.

Kakaoda bulunan bir çeşit besin olan flavonoidler, kandaki oksijen düzeyinin yükselmesini sağlayabiliyor. Böylece beynin daha sağlıklı olmasını mümkün hale getiriyorlar. Hatta bu besinler sayesinde sıcak çikolata, bilişsel süreçlere de dayanak oluyor.

Sıcak çikolata beyne yararlı

arastirmaya gore sicak cikolata icmek beyne yararli 0 EU3XKSIQ

Birmingham Üniversitesi ve Illionis Üniversitesi’nden araştırmacılar, 18 yetişkin erkeğe gitgide zorlaşan bilişsel testler yaptı. Bu testlerde gönüllülerin yarısına içinde flavonoidler bulunan kakao içeceği verilirken kalan 9’u ise plasebo aldı.

Araştırma sonucunda gerçek kakao içeceği tüketenlerin testteki muvaffakiyet oranı, başka kümeye oranla %11 daha yüksek oldu. Gerçek içeceği tüketenler, sorulara çok daha süratli bir halde yanıt verebilmeyi başardı.

Yapılan incelemelerde bedeninde daha fazla flavonoid bulunan gönüllülerin beynindeki kanın oksijen düzeyinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu da akıllara flavonoidler başarılı olma nedeninin daha yüksek oksijen düzeyi olduğunu, böylelikle bilişsel kapasiteyi geliştirdikleri fikrini getiriyor.

Çay da birebir tesire sahip

arastirmaya gore sicak cikolata icmek beyne yararli 1 qP29SPV7

Öte yandan sıcak çikolata sevmeyenler için de bir alternatif bulunuyor. Ülkemizin gayrıresmi olarak ulusal içeceği diyebileceğimiz çay da flavonoidler manasında güçlü bir kaynak olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıyeten kırmızı şarap, incir ve elma da bu bileşen açısından varlıklı.

Daha evvelki çalışmalarda da bilim insanları bu bileşeni içeren besinlerin beyin faaliyetlerine olumlu tarafta tesir ettiğini ortaya koymuştu. Yani deney her ne kadar sıcak çikolata özelinde yapılmış olsa da öbür bir flavonoid kaynağından da beslenmek isteyenlerin önünde hiçbir mani bulunmuyor. Bu unsur pek çok zerzevat ve meyvede farklı seviyelerde de olsa bulunuyor.

Kaynak: Webtekno

Bir önceki yazımız olan Katar Buyruğu Al Sani: Ankara'da Katar-Türkiye iştiraki konusunda başarılı bir görüşme tipi gerçekleştirdim başlıklı makalemizde Katar hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe