Apple, macOS Big Sur’u Tanıttı

apple macos big suru tanitti cAH4cUFn
Google Haberlere Abone Ol

Apple, bugün düzenlediği aktiflikte yeni bilgisayar yonga seti M1 ile birlikte bu işlemciye sahip olacak birinci MacBook modellerini de tanıttı …

Apple, bugün düzenlediği aktiflikte yeni bilgisayar yonga seti M1 ile birlikte bu işlemciye sahip olacak birinci MacBook modellerini de tanıttı. Lakin şirketin tanıttığı bir öteki eseri de macOS’un yeni sürümü ‘Big Sur‘ oldu. macOS Big Sur’un en ön plana çıkan özelliği M1 yonga setiyle optimize olarak geliştirilmiş olmasıydı.

Apple, M1 yonga setinin gücünü en üst düzeyde gösterebilmek için kendi işletim sistemini de elden geçirdi. Şirket, bu sayede MacBook’ların performanslarını da olabilecek en üst düzeye taşıdı. Yeni MacBook’ların macOS Big Sur’la kazanacakları yeteneklerse âlâ düzeydeydi.

macOS Big Sur neler sunuyor?

apple macos big suru tanitti 0 OSqSe3hh

M1 yonga setiyle uyumlu olarak çalışacak olan macOS Big Sur, Apple’ın performans konusunda sadece donanıma yatırım yapmadığının da göstergesi oldu. Şirketin yeni işletim sistemi yonga setiyle birlikte çalışacak uygulamaların çalışma suratını ve bilgisayarın açılma suratını değerli ölçüde artırdı. O denli ki MacBook’lar artık iPhone yahut iPad suratında açılabilir hale geldi.

Yeni M1 yonga setine sahip olan MacBook modelleri, macOS Big Sur ile birlikte Logic Pro’da 3 kat daha fazla efekt ve enstrüman eklentisinin çalışmasını sağlayacak. Ayrıyeten Final Cut Pro 6 kata kadar daha süratli çalışacak. Yeni işletim sistemi sadece yeni bilgisayarlara da yarar sağlamayacak.

macOS Big Sur ile birlikte kullanıcılar güvenlik konusunda da yeni özellikler kazanacaklar. Kullanıcılar donanım onaylı inançlı başlatma, otomatik yüksek performanslı şifreleme ve macOS yürütme müdafaalarına sahip olacaklar. Şimdiyse en merak edilen yere gelebiliriz.

Intel tabanlı uygulamalar çalıştırılabilecek:

apple macos big suru tanitti 1 2C185B9h

Apple’ın M1 yonga setli yeni MacBook’larını alanlar Intel tabanlı uygulamaları çalıştırmakta rastgele bir dert yaşamayacaklar. Çünkü Apple’ın Rosetta 2 uygulaması bu uygulamaların problemsiz bir formda iki platformda da çalışmasını sağlayacak. Apple’ın açıklamasına nazaran kimi uygulamalar Rosetta’yla daha yeterli bile çalışacak.

Yeni macOS Big Sur işletim sisteminin Apple kullanıcılarına sunacağı tahminen de en büyük yenilikse tüm iOS uygulamalarının direkt Mac üzerinde çalıştırılabilir olması olacak. Bu, tekrar şirketin kendi M1 yonga seti sayesinde mümkün olacak. iOS’a yüklenebilen her uygulama artık Mac’e de yüklenebilecek. macOS Big Sur, bu perşembe günü yayınlanmaya başlayacak.

Kaynak: Webtekno

Bir önceki yazımız olan Casper'ın İnternet Sitesi Yenilendi başlıklı makalemizde Casper ve İfade hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe