Açık öğretim lisesine (AÖL) nasıl kayıt yaptırabilirim? 2021

Açık öğretim lisesine (AÖL) nasıl kayıt yaptırabilirim? 2021
Google Haberlere Abone Ol

2021 Açık öğretim lisesine kayıt olmak ya da yeniden kayıt tazelemek isteyen kişilerden AÖL ilk kayıt adımlarının tarihine ve işlem sırasına dikkat etmesi gerekir. MEB tarafından belirlenen tarihlerde eğitim ve öğretim için kayıt yenileme ve ilk kayıt için işlemleri yapmak gerekir. 

AÖL içine ilk defa kayıt olmak için başvuran öğrencilerin ilk Halk Eğitim Merkezi içerisine girmesi ve burada kayıt adımlarını yapması gerekir. Bunun ardından anlaşmalı olan bankalara ya da bu bankaların ATM’lerine giderek sınav ücretlerinin yatırılması gerekir. Sınav ücreti için açılan tarihlere de dikkat etmek gerekir. 

AÖL ilk kayıt için başvuru işlemleri nasıl yapılır?

Başvuru yeri;

İl ve ilçede yer alan Halk eğitim merkezi müdürlüklerinde olacaktır. Bunlar;

  • AÖL içine ilk defa kayıt olması gereken öğrenciler
  • Kayıt sırasında gerekli olan evraklar için ilk olarak Halk eğitim merkezi müdürlüklerine başvuru yaparak ön kayıtların yapılması
  • Halk eğitim merkezi müdürlükleri içerisinde evraklarında eksiklik olan kişilerin kayıtları yapılmaz. Eksik belgeler ile işlemler gerçekleştirilmez.
  • Ön kayıt kısmını tamamlayan öğrenciler anlaşmalı olarak yer alan banka ya da bankamatikler üzerinden gerekli ücreti yatırmalıdır. 
  • Eksik belgesi ya da bilgilerinde sorun olan kişilerin halk eğitim merkezi müdürlüklerine giderek evraklarında olan sorunları çözmesi ve eksikleri tamamlaması gerekir.

İlk kayıt sınav ücreti

AÖL için kayıt olacak öğrencilerin sınava girecekleri dönemler için bir ödeme yapma zorunluluğu yer alıyor. İlk kayıt sınav ücreti adına ödemenin ardından bir de halk eğitim merkezi okul aile birliği kısmına ücret ödeme gerekir. 

Öğrenciye ait olarak yer alan TC numarası ile Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasından ya da bankamatiklerinden yatırmak mümkündür. İşlemler internet bankacılığı ile de yerine getiriliyor. MEB destek hizmetleri genel müdürlüğü döner sermaye işletmesi müdürlüğü hesabına o dönem için belirlenen ücretler yatırılmalıdır. Ödemeler yapıldıktan sonra durum sistem üzeriden görülecektir. Eğer aksi bir durum varsa kaydın gerçekleşmesine engel olacaktır. Bunun için ödemeni yapıldığının kesinleşmesi doğrulanmalıdır. 

  • Ön kayıt işlemlerinin yapılmasının ardından anlaşmalı olan bankalara ücret yatırılmaz ya da belgelerde eksiklik olursa kayıtlar silinecektir. 

Bir önceki yazımız olan Siyaset Bilimi Nedir? Siyaset Bilimi Alt Dalları (1948 Paris) başlıklı makalemizde siyaset bilimi alanları, siyaset bilimi alt dalları ve siyaset bilimi çalışma alanları hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe