Antibiyotik İlaç Kullanımı, Antibiyotik Reçetesiz Alınır Mı?

Antibiyotik İlaç Kullanımı, Antibiyotik Reçetesiz Alınır Mı?
niburya sesli konuşma

Antibiyotikler Reçetesiz Alınır Mı?

Bu soruyu sorduğumuzda hemen hemen herkes ‘’tabii ki hiçbir ilaç reçetesiz kullanılmaz’’ diye yanıt verir. Ancak bazı zamanlarda acı içinde kıvranırken ‘’yeter ki acım dinsin hangi ilaç olursa olsun’’ diye düşünebiliyoruz ve bu da ‘’reçetesiz ilaç kullanılmaz’’ tezimizi çürütüyor ve antibiyotik ilaç reçetesiz eczanelerden alabilirsiniz.

Nasıl ki ölçüsüz yediğimiz yemek fazla kilo ile birlikte; kalp, şeker, tansiyon, kolesterol gibi çeşitli kronik hastalıklara sebep olabiliyor, reçetesiz kullandığımız antibiyotikler de bu gibi geri dönüşü olmayan hastalıklara sebep olabilir.

Aynı ağrıdan veya hastalıktan komşumun da vardı antibiyotik kullandı bir şeyi kalmadı’ gibi düşünen kişiler olabilir. Ancak bu reçetesiz antibiyotik kullanımı için geçerli bir sebep değildir çünkü ten rengimiz, yüz şeklimiz, kaşımız, gözümüz kısacası dış görünüşlerimizin birbirinden farklı olduğu gibi iç kısmımızda birbirinden farklıdır.

Ağrı veya acınız aynı gözükse bile iç organlarınızın ne tepki vereceğini bilemezseniz. Bazen reçeteli ilaçlara bile vücudumuz beklenmedik reaksiyonlar gösterebiliyorken reçetesiz antibiyotik alımı çok daha tehlikelidir. Antibiyotikler bilinçsiz kullanılmamalıdır.

Ciddi hastalıklarla birlikte ölüme bile yol açabilen antibiyotiklerin reçetesiz satışı ülkemizde 2013 yılında yasaklanmıştır. Bu yasak da reçetesiz ve bilinçsiz antibiyotik kullanımının hayati tehlikesi olduğunu bir kez daha vurgulamaktadır.

Doğru ve Yanlış Antibiyotik Kullanımı Durumları

Doğru ve Yanlış Antibiyotik Kullanımı Durumları

Reçetesiz Ve Bilinçsiz Antibiyotik Kullanımı

Kalıcı veya geçici ciddi hastalıklara sebep olabilir. Öncelikle ilk durağından başlayarak oluşabilecek tahribatları inceleyelim. Bir tane antibiyotik içtiğimizde bu ilaç ilk olarak midemize gider ve eğer reçetesiz ve bilinçsiz almışsak mide asidiyle birlikte tepkimeye giren antibiyotik midemizi tahrip edebilir. Geçici de olsa bize bir süre sorun yaşatacak mide rahatsızlıklarına neden olur.

Bu da beslenme düzenimizi bozabilir. Daha sonra bağırsağa ulaşmak isteyen reçetesiz ve bilinçsiz aldığımız antibiyotik böbrek ve karaciğere temasta bulunur. Burada da bu organlarımızın işlevini yavaşlatacak hasarlara neden olur.

Bu organlarımızın hasar görmesi demek su içmeden yaşamaya devam etmek demektir. Böyle bir yaşam da ‘ab-ı hayat’ denilen su olmadan imkânsızdır. Aynı zamanda zaten hassas olan organlarımızda kalıcı hasarlar bırakabilir, organların iflasına bile neden olabilir.

Son durağı bağırsaklarımıza gelelim burada da bağırsaklarımızda bulunan probiyotik adı verilen yararlı bakterilerin ölümüne yol açar. Kaybettiğimiz probiyotikleri tekrar kazanmak uzun bir süreç gerektirir. Reçetesiz ve bilinçsiz antibiyotik kullanımı bunun gibi birçok olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Gereksiz Yanlış Antibiyotik Kullanım Durumları

  • Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi enfeksiyon içermeyen viral kökenli hastalıklarda antibiyotik kullanımı gereksizdir ve yanlıştır.
  • Sinüzit, farenjit, tonsillit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının nedenleri çoğunlukla viral olduğu için antibiyotik kullanımı gereksizdir.
  • Yüksek ateşte veya migren gibi şiddetli baş ağrılarında kullanımı gereksizdir. Antibiyotikler ateş düşürücü ve ağrı kesici değildir.
  • Aynı zamanda gereksiz kullanılan antibiyotikler vücudun bu ilaca karşı direncini artırır ve kullanılması gerektiği durumlarda etkisini azaltır.

Doğru Antibiyotik Kullanımı

Menenjit, zatürre gibi ciddi enfeksiyon hastalıklarında antibiyotik kullanımı uygundur. Ameliyatlar sonrası enfeksiyon oluşumunu önlemede kullanımı uygundur. Bu gibi durumlarda gereğinden fazla antibiyotik kullanımı da çok zararlıdır. Bu nedenle antibiyotikler doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. Aksi halde bilinçsiz kullanım bu hastalıkların daha da ileriye gitmesine ve zaten dirençsiz olan vücutta başka hastalıklara da neden olabilir.

pin

Bir önceki yazımız olan Boyun Düzleşmesi Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde boyun düzleşmesi, boyun düzleşmesi belirtileri ve boyun düzleşmesi egzersiz hakkında bilgiler verilmektedir.