Android Studio, Artık Hayvan İsimleriyle Anılacak

android studio artik hayvan isimleriyle anilacak tyG3PTgL
Google Haberlere Abone Ol

ABD merkezli teknoloji devi Google, Android ekosistemine uygulama geliştirmek isteyen yazılımcılar için fiyatsız olduğu kadar da tesirli bir …

ABD merkezli teknoloji devi Google, Android ekosistemine uygulama geliştirmek isteyen yazılımcılar için fiyatsız olduğu kadar da tesirli bir yazılım sunuyor. “Android Studio” olarak isimlendirilen bu yazılım, bugün pek çok uygulama geliştiricisinin de favorisi durumunda. Yaşanan son gelişmelerse Google’ın, Android Studio için radikal bir karar alarak farklı bir isimlendirme sistemine geçiş yaptığını gösteriyor.

Google, bundan yaklaşık 6-7 ay evvel Android Studio 4.0’ün kararlı sürümünü yayınlamıştı. Geçtiğimiz aylarda ise büyük bir güncelleme yayınlayan Google, uygulamanın kararlı sürümünü 4.1’e yükseltmişti. Google geliştiricileri bir müddettir, Android Studio’nun 4.2 kodlu sürümünü test etmeye başladılar. Şirket bugünse, Canary kanalı üzerinden yeni bir sürüm yayınladı. Android Studio’nun son sürümü, “Arctic Fox” olarak isimlendiriliyor. Eski isimlendirmeye nazaran bu yeni sürümün 4.3 olarak kodlanmasını bekleyebilirdik. Lakin böylesi bir durum gerçekleşmedi.

Google’ın maksadı, Android Studio’nun bulunabilirliğini artırmak

android studio artik hayvan isimleriyle anilacak 0 tzd64aNt

Android Studio’nun pek çok sürümü mevcut ve geliştiriciler, bu sürümler ortasında karar vermekte zorlanıyorlardı. Ayrıyeten son sürümün hangisi olduğu da baş karışıklığına yol açıyordu. İşte Google, yeni isimlendirme sistemiyle bu karışıklıkların önüne geçmeyi amaçlıyor. Şirket bundan sonra, hayvan isimlerini alfabetik olarak kullanacağını, isimlendirmenin bu formda yapılacağını tabir ediyor. Bu ortada, “Arctic Fox” ibaresinin kutup tilkisi manasına geldiğini de belirtelim.

Google’ın Android Studio için aldığı kararın zamanlamasının manidar olduğunu söylemek gerek. Zira şirket, Android ekosisteminde de benzeri bir isimlendirme tekniği kullanıyor, bu sefer hayvanlar yerine pastaları tercih ediyordu. Lakin Android 10 işletim sistemiyle birlikte bu durum tarihe karıştı. Şirket bundan sonra, yeni Android sürümlerinde pasta ismi kullanmaktan vazgeçtiğini duyurmuştu. Olay Android ekosistemi için yazılım geliştirmeye geldiğindeyse Google’ın tam karşıtı biçimde düşündüğünü görüyoruz.

android studio artik hayvan isimleriyle anilacak 1 rlZIstAI

Android Studio Arctic Fox’taki yeniliklere baktığımızda ise Google’ın 200’den fazla yanılgıyı giderdiğini görüyoruz. Yeni bir aracı da kullanıma sunan Google, bu araç sayesinde renk körü modu üzere özel ekran ayarlarında, uygulamanın nasıl reaksiyon verdiğinin test edilmesinin önünü açıyor. Ayrıyeten MacOS’ta bu uygulamayı kullanan geliştiriciler, Android 11‘le çalışan aygıtlarını Wi-Fi üzerinden de bilgisayarlarına eşleştirebiliyorlar.

Şayet sizler de Android Studio Arctic Fox’taki tüm yenilikleri incelemek isterseniz, burada bulunan ilişkiyi kullanarak indirme sürecini başlatabilirsiniz. Android Studio ile ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi olup çabucak bir uygulama geliştirmeye başlamak için de buradaki haberimizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Webtekno

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close