Android Oyun Nasıl Yapılır?

Android Oyun Nasıl Yapılır
Google Haberlere Abone Ol

Android oyun nasıl yapılır sorusu, oyun tasarlamak isteyenlerin araştırdığı bir konudur. Günümüzde elektronik oyun pazarının önemini göz ardı etmek mümkün değildir.

Bir zamanlar sadece çocuklara yönelik bir şey olarak görülen oyunlar, şimdi farklı yaş, cinsiyet, zevk, kültürel profil gibi geniş bir kitleye ulaşmıştır. Tabii ki genişleme de artarak devam etmektedir.

Geleneksel oyun platformlara ilave olarak, oyunlar günümüzde sosyal ağlarda, tabletlerde, cep telefonlarında ve artık çalışabilecekleri her yerde oynanabilmektedir.

Ancak çoğu zaman fark edilmeyen şey, animasyon ve eğlencenin arkasında oyunların yazılım olduğu gerçeğidir. Bir oyunun geliştirilmesi, grafiksel bir arayüze sahip iyi bir yazılım geliştirmek için aynı kuralları takip eder. Kaliteli bir oyun yapmak için uygun bir mimari, sağlam bir tasarım ve standartların kullanılması şarttır.

Kaliteli Bir Android Oyun Nasıl Yapılır?

Android oyun nasıl yapılır denilirken farklı platformlar için aynı kodu çok verimli bir şekilde taşıyan oyun geliştirme araçlarının olduğu da bilinmelidir.

İdealleştirilmiş oyuna SpaceTip denir ve oldukça basittir. Fikir, her biri ekrana basit dokunuşlarla torpido ateşleyerek rakibin gemilerini vurmaya çalışan iki oyuncu arasında bir uzay maçıdır.

Burada ekran iki savaş alanına bölünmelidir. Yazılım buna göre yapılmalı ve elbette oyunu öncelikle oyunu yapan tarafından denenmelidir.

Oyun yapımında ProxyClient arayüz kodunun gerektiği bilinmelidir.

İlginç bir özellik de Android’in Java diline dayalı uygulama geliştirebilmesi yönüdür. Android için Java’da geliştirmek mümkün olsa da, bir JVM’ye sahip olmadığı bilinmelidir. Bunun yerine Dalvik adında bir sanal makinesi vardır. Bir Android uygulaması geliştirirken, Java kodu normalde bayt koduna derlenir, ancak daha sonra bayt kodu Dalvik formatına dönüştürülür ve cihaza gönderilir. Dalvik formatına dönüştürme şeffaf yapılmaktadır. Olun geliştiricisinin sadece Android SDK’yı kullanarak Java’da geliştirmesi gerekir.

Android geliştirme için sağlanan API, Java SE API’sine çok benzer. Bununla birlikte, aralarında bazı paketlerin kaldırılması (swing ve awt) ve diğerlerinin eklenmesi (android paketi) gibi bazı göze çarpan farklılıklar vardır, ancak esasen API aynıdır ve bir Java geliştiricisi Android ile kendini evinde hissedecektir.

Android Oyun Nasıl Yapılır
Android Oyun Nasıl Yapılır

Android Geliştirici Araçları

Android oyun nasıl yapılır denildiğinde geliştirmenin ilk adımının SDK’yı edinmek olduğu bilinmelidir. Bunu yapmanın en pratik yolu, resmi Android web sitesinde bulunan Eclipse IDE için bir eklenti olan ADT (Android Geliştirici Araçları) aracılığıyladır. Bunu daha da kolaylaştırmak için, tek bir indirmeyle, halihazırda ADT eklentisi, en yeni SDK, API’ler, emülatörler ve farklı Android sürümlerini yönetmek için araçlar içeren Eclipse IDE’yi içeren ADT Bundle’ı alabilirsiniz. Kullanmak için tek bir dosya indirmeniz, sıkıştırmasını açmanız ve geleneksel Eclipse IDE gibi çalıştırmanız yeterlidir.

Eclipse’i başlattıktan sonra ilk adım, Eclipse araç çubuğunun sol köşesindeki bir düğmeden Android SDK Yöneticisini çalıştırmaktır. Bu araç, geliştiricinin üzerinde çalışmak istediği Android platformlarını yüklemesini ve güncellemesini sağlar. Bu sayede Android SDK’nın en son sürümlerini veya daha eskilerini indirmek mümkündür. Sadece seçin ve otomatik olarak indirir ve o sürüm için geliştirmenize izin verir.

Android Sürümünü Seçin

Android oyun nasıl yapılır sorusunun cevabı aranırken bir Android uygulamasını geliştirmeye başlamadan önce önemli bir adımin uygulamanın çalışması gereken minimum Android sürümünü seçmek olduğu bilinmelidir. Daha eski bir sürüm seçmek, daha fazla cihazın uygulamayı çalıştırabileceği anlamına gelir. Öte yandan, daha yeni bir sürüm seçmek, geliştirme için daha fazla kaynak anlamına gelecektir.

Bir oyunla uğraşırken, minimum sürümü seçmek daha da önemli hale gelir. API’ler arasında görsel arayüz ve animasyon özelliklerinde yapılan değişiklikler yaygındır. Bu nedenle, belirli oyun rutinlerinin nasıl uygulanacağına ilişkin karar, hangi API sürümünün kullanılması gerektiğini etkileyebilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close