AMD RX 6000 Serisi Ekran Kartı Özellikleri

AMD RX 6000 Serisi Ekran Kartı Özellikleri
Google Haberlere Abone Ol

AMD’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuru sonrasında, AMD RX 6000 serisi ekran kartı çıkartacağı kesinleşmiş oldu. Üst düzey GPU’lar üzerinde çalışan AMD yakında 16 gb’lık yeni serisini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. AMD’nin RDNA 2 üzerine de çalışmalarını bulunuyor.

AMD’nin RX 6000 için belirlemeyi düşündüğü fiyatın ise yaklaşık olarak 600 dolar civarında olacağı yetkililer tarafından dile getiriliyor. Son çıkacak olan bu ekran kartı 16 GB’lık olmasının yanı sıra, AMD şirketinin yeni nesil Radeon DNA mimarisine dayanan bir tasarımına sahip olacağı da belirtilen konular arasında bulunuyor.

RX 6000’in hafızasının AMD’nin, bir diğer ürün olan RTX 3080 ekran kartından daha çok olmasına rağmen, fiyatının da RTX 3080’e göre 150 dolar daha ucuz olması da ilgili çevreleri hem şaşırtıp, hem de sevindirmiştir.

AMD RX 6000 Serisi

AMD RX 6000’nin bu çıkışı sonrasında, bir diğer ekran kartı üreticisi olan NVIDIA’nın RTX 3080 Ti, RTX 3070 Ti ekran kartları serilerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu iki ekran kartının muhtemelen AMD RX 6000 ekran kartından önce çıkarılacağı da ilgili çevrelerce dile getiriliyor.

AMD RX 6000 Serisi Ekran Kartı Özellikleri
AMD RX 6000 Serisi Ekran Kartı ÖzellikleriAMD RX 6000 Serisi Ekran Kartı Özellikleri

AMD RX 6000 serisi 16 GB’lık hafızasının yanı sıra, ucuz fiyatı ve üstün özellikleri ile diğer ekran kartlarından daha çok talep alacağını şimdiden kendini belli etmiş oluyor. AMD RX 6000 ekran kartlarının bir diğer özelliği de tasarımda Big Navi GPU’larının kullanmış olmasıdır. Bu özellikleri ile göz kamaştıran yeni nesil ekran kartları, aynı zamanda 8K çözünürlük ve 60 FPS özelliklerini de taşıyor.

Ekran kartı piyasasında NVIDIA şirketinin rakibi olan AMD, böylelikle NVIDIA’nın RTX ekran kartlarına karşı AMD RX 6000 ekran kartı ile bir bakıma NVIDIA’ya meydan okumuş oluyor. Üstün özellikleri ve daha ucuz fiyatla piyasaya süreceği AMD RX 6000 ekran kartından sonra NVIDIA’nın nasıl bir tepki vereceği ise merak konusu olmaya devam ediyor.

AMD RX 6000 ekran kartını 28 Ekim tarihinde piyasa sürmeye hazırlanıyor. Online bir etkinlik yaparak tanıtacağı yeni nesil RX 6000 ekran kartlarının tasarımda, iki adet 8 pin bağlantı ve üçlü fanları bulunuyor. RTX 3 serisine göre daha zayıf bir tasarıma sahip olmasına rağmen, yüksek soğutma kapasitesine ulaşmış olduğu görülüyor.

AMD yani Radeon dünyasında Ray Tracing döneminin başlangıcı olarak kabul edilen yeni ekran kartları, yeni nesil oyunlarda grafik teknolojisine destek vermek amacını taşıyor.  AMD’nin bu konu hakkında resmi Twitter hesabından geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada;  ‘’Yeni Radeon RX 6000 serisinin tasarımına ilk kez göz atın. Yaklaşan RDNA 2 grafik kartlarımız yepyeni bir soğutucu tasarımına sahip olacak’’  sözlerine yer veriyor.

AMD RX 6000 serisi ne zaman çıkacak derseniz, bazı çevreler ise bu açıklamadan sonra AMD RX 6000 ekran kartlarında üç soğutucu bulunmasına eleştirel gözle yaklaşmış olup, çok ısınmadan dolayı mı üç fan kullanıldığını sormuşlardır. Bu soruların cevabını alacakları, AMD RX 6000 ekran kartının piyasaya çıkış tarihi olan 28 Ekim’i hepsi merakla bekliyorlar.

Olumlu ve olumsuz yönlerine rağmen daha piyasaya sürülmeden büyük bir merakla beklenen AMD RX 6000 ekran kartları, uygun fiyatı ve üstün özellikleri ile şimdiden çok satış yapmayı garantilemiş olarak gözüküyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan SAMSUNG 980 Pro SSD Özellikleri Duyuruldu! - 2 Kat Performans başlıklı makalemizde samsung 980, samsung 980 evo ve samsung 980 pro 1tb hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe