Alfa Ne Demek? Alfa Kişilik Özelliklerine Sahip 7 İpucu

Alfa Ne Demek? Alfa Kişilik Özelliklerine Sahip 7 İpucu
Google Haberlere Abone Ol

Alfa kişilik nedir; Psikolojik açıdan bakıldığı zaman baskın karakter tipi denilebilir. Çevresinde olan herkesi sürekli yönetme isteğinde olurlar. Hatta durum o ki bir iş içerisinde kendileri yoksa o işin başarılı gitmeyeceklerine dair inançları bulunur. Hal böyle olunca kendilerinin vazgeçilmez biri olduğuna inanırlar. Kısacası bulundukları grup içerisinde lider olan, lider kişilik ve birinci olan isim anlamına gelir. Yunan alfabesinin ilk harfinden dilimize gelmiştir.

Alfa Kişilik Özellikleri Nelerdir?
Alfa Kişilik Özellikleri Nelerdir?

Alfa Kişilik Özellikleri Nelerdir?

alfa kelimesinin tam anlamıyla anlamak için kullanım alanlarını incelemek gerekiyor, alfa erkek ve alfa karakter kelimeleri günlük hayatınızda kullandığımız kelimeler arasında olabilir peki alfa kelimesi günlük kullanımdaki türk dil kurumunda geçen anlamı nedir,  Alfa ne demek, alfa kişilik özellikleri belirli olan ortak alfa özellikleri bulunmaktadır. Bunlar genel olarak karşı cinslerle olan durumlarda kendini ortaya çıkarır. Kadınlara erkekler, erkeklere kadınlar adeta tapar modda yer alır. Onlarda karşı cinslerine görünmek için can atarlar. Etraflarında yer alan her kim olursa olsun adeta onların etkisi altında yer alır. Alfa karakterler; dominant yapılı olmalarından ev, iş, çevre fark etmeden her konuda neredeyse bir başarıları vardır. Ortak olan özellikleri incelenecek olursa;

  1. Alfa karakterler her an kendilerini geliştirme çabasında yer alır. Sabit kalmaktan nefret eder. Dinamik bir yaşam tarzına sahip olması onların monoton yaşam tarzından çok uzak kalmalarına yardımcı olur.
  2. Alfa karakterleri her zaman kendi hayat mücadelesini verir, ayakları yere sağlam basan kişilerdir. Çevreleriyle ortak değil genel anlamda bağımsız bir hareket söz konusu. Ne kadar varlığı olursa olsun asla bir başkasına borçlu olmadan, kendisi başaran karakterlerdir.
  3. Olaylar ne kadar kötü gelişirse gelişse dahi pozitif bakmayı tercih ederler. Evrene negatif enerji vermek yerine pozitif enerji vermeyi tercih eder, olaylara bu şekilde yaklaşırlar. Olumsuz bir durum karşılarına geldiği zaman durup sızlanmak yerine, nerede kalmıştık diye hemen ayağa kalkar. Kısa sürede çözüm arayışları oluşur ve hızlı bir şekilde olumsuzlukların üstesinden gelinir.
  4. Alfa kişilik karakteri kendilerine bir hayli güvenir. Eleştirilere açık bir yapıları bulunur. Eleştiri aldıkları zaman bunu sorun etmek yerine, eleştirileri dikkate alır. Kendisinde bulunan eksikler varsa bunu yapıcı bir şekilde benimser ve eksiklerini kapatmak adına mücadele eder.
  5. Pes etmek nedir bilmezler. Düştükleri nadir görülse bile böyle bir şey olduğunda hızlı bir şekilde kalkmayı bilen karakterlerdir. Mücadele etmekten kaçmaktansa olayların üzerine giderek, her şeyi daha hızlı çözmek için mücadele ederler. Adeta mücadele etmek için var olan isimlerdir.
  6. İnsanları hata yapmak genel anlamda korkutur. Fakat alfa karakterler hata yapmaktan genel anlamda korktukları görülmez. Aksine hata yaparak yeni bir şeyler öğrenme inançlarının olması onları korkulardan daha çok geri alır.
  7. Her şeyin farkına olan isimlerdir. Bu yüzden rahatlık ile her olayın içine girer ve kendilerine olan güven ile bu durumların üstesinden gelirler. Kaçtıklarını görmek nerede ise imkansız derecesinde azdır. Her zaman ben demeyi en iyi şekilde bilirler.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close