Akıncı davası sanıkları cezasız kalmadı: FETÖ’nün ‘kurmay subaylar imamı’ Hakan Çiçek

akinci davasi saniklari cezasiz kalmadi fetonun kurmay subaylar imami hakan cicek frjGFi39
Google Haberlere Abone Ol

ANKARA(AA) – Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsü sırasında komuta merkezi …

ANKARA(AA) – Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsü sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü’ndeki hareketlere ait davanın sanıklarının güvenlik güçleri ve sivilleri gaye alan aksiyonları cezası kalmadı.

Bu sanıklardan darbe teşebbüsünü Akıncı Üssü’nden yöneten sivil imamlardan Hakan Çiçek, 15 Temmuz’a kadar FETÖ’nün “kurmay subaylar imamı” olarak faaliyetlerine devam etti.

AA muhabirinin dava evrakından derlediği bilgilere göre, darbe teşebbüsünü Akıncı Üssü’nden yöneten sivil imamlardan Hakan Çiçek, FETÖ elebaşı Gülen’in Türkiye’den kaçmadan önce hem mesken hem de ofis olarak kullandığı, kapatılan FEM Dershanesinin Altunizade şubesinin kantinini işletiyordu. Çiçek’in yıllar içinde milyonlarca liralık mal varlığı edindiği MASAK raporlarıyla ortaya çıktı.

Kapatılan Anafartalar Kolejini satın alan Çiçek, örgütsel faaliyetlerini kamufle edebilmek için Balyoz ve Ergenekon davalarında yargılanmış kimi askerlerin çocuklarını bu okulda burslu okuttu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, hakkındaki soruşturması sırasında Çiçek’in FETÖ elebaşının hekimi Kudret Ünal başta olmak üzeri onlarca üst düzey örgüt yöneticisiyle telefon irtibatı ortaya çıktı.

Akıncı Üssü’ndeki aksiyonlara ait Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianameye göre Çiçek, darbe hazırlıkları kapsamında birinci olarak 28 Aralık 2015’te ABD’ye gitti ve 6 Ocak 2016’da İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Türkiye’ye döndü.

15 Temmuz gecesi Akıncı Üssü’nde olan Çiçek, darbe teşebbüsü başarısız olunca kaçmaya çalışırken tarlada yakalandı.

Yargılama devam ederken darbe planının Pensilvanya’da hazırlatılıp onaylatıldığına dair yeni kanıtlar dava belgesine girdi. Çiçek’e ilişkin cep telefonunun dijital tahlilini içeren raporda, Çiçek’in ABD numaralı GSM sınırının birinci sefer 7 Mart 2016’da FETÖ elebaşı Gülen’in kaldığı Pensilvanya’daki çiftlik konutunda aktive edildiği ortaya çıktı.

Çiçek, 3 Ağustos 2017’de Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde birinci sefer hakim karşısına çıktı. FETÖ’nün üst düzey yöneticisi olarak örgütün zirve yöneticilerinden aldığı talimatları kurmay subaylara ilettiği belirtilen Çiçek, mahkemede kapatılan Anafartalar Kolejinin sahibi olduğunu anlattı.

Çiçek, 16 Temmuz sabahı saat 08.00-08.30’dan itibaren 2-2,5 saat tarlada yürüyerek bir köye ulaşmaya çalıştığını, yürüyüşü sırasında içinde 23 bin 800 dolar olan bir çanta bulduğunu öne sürdü. Yürürken jandarma aracı gördüğünü, ona yöneldiğini ve gözaltına alındığını bildiren Çiçek, jandarma karakolunda işleri ve okul sahibi olmasından ötürü kendisinden şüphelenildiğini söz etti.

Kendisini 15 Temmuz’da Akıncı Üssü’ne davet eden Albay Ahmet Özçetin ile Anafartalar Kolejinin Çankaya Yıldız’daki şubesinde olaydan 2 gün önce tanıştığını öne süren Çiçek, “Yeni öğrenciler bulabilmek için Özçetin’den yardım istedim. Cuma günü Akıncı Üssü’nde toplumsal aktiflik düzenlediklerini söyledi. Şahsen katılmak istediğimi söyledim. Nasıl geleceğimi tanım etti.” sözlerini kullandı.

Çiçek, örgüte bağlı FEM Dershanesinin Altunizade şubesinde kantin işlettiğinin SGK kayıtlarıyla tespit edildiği hatırlatılarak, burada örgütün elebaşı Gülen’i görüp görmediğinin sorulması üzerine, “Ben kantinciyim. Orada o şahsı hiç görmedim.” dedi. “Gülen’in, sizin kantin işlettiğiniz yerde yaşadığını biliyor muydunuz?” sorusuna karşılık Çiçek, örgütün elebaşının kantin işlettiği yere gelip gittiğinin konuşulduğunu lakin “bu kişiyi canlı olarak hiç görmediğini” öne sürdü.

Temele ait son savunmasını 24 Ağustos’ta yapan Çiçek, hakkında örgütün “Deniz Kuvvetleri imamı” olduğuna yönelik şahit beyanlarının olduğunun hatırlatılması üzerine, “3 subay bulmuşlar. Tanıklık yaptırmışlar. Ben imam değilim. Cemaatte değilim, kurmay imamı değilim, Deniz Kuvvetleri imamı değilim. Ben bunların hiçbiri değilim. İçinde olmadığım hareketler nedeniyle yargılanmaktayım. Hiçbirini kabul etmiyorum.” formunda savunma yaptı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince karara bağlanan Akıncı Üssü darbe teşebbüsü davasında yargılanan Hakan Çiçek, “yönetici” sıfatıyla bütün aksiyonlardan sorumlu tutularak 79 kere ağırlaştırılmış müebbet ve 3 bin 901 yıl 6 ay mahpus cezasına mahkum edildi.

Sanıklara verilen cezalar

Akıncı Üssü davasında 291 sanık, en az bir kere “ağırlaştırılmış müebbet” mahpus cezasına çarptırıldı.

Bunlardan 15’i asker, 4’ü sivil 19 sanığa yönetici sıfatıyla bütün aksiyonlardan sorumlu tutularak “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Cumhurbaşkanına suikast” ve 77 kişinin şehit edilmesine ait toplam 79’ar sefer ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verildi.

Bu sanıkların tamamı, 198 şahsa ait “kasten öldürmeye teşebbüs”, 22 bireye yönelik “kişiyi hürriyetinden mahrum kılma” ve bir şahsa yönelik “kişiyi hürriyetinden mahrum kılmaya teşebbüs” suçlarından da toplam 3 bin 901 yıl 6’şar ay mahpus cezasına mahkum edildi.

46 sanığa “müebbet hapis” cezası, 19 sanığa “anayasal düzeni ihlale teşebbüse yardım” suçundan 12 yıl 6’şar ay ile 16 yıl 8’er ay ortasında değişen mahpus cezaları verildi.

“Silahlı terör örgütüne üyelik” suçundan 41 sanığın 6 yıl 3’er aydan 9’ar yıla kadar mahpus cezasına mahkum edildiği davada, 70 sanığın bütün suçlamalardan beraatine hükmedildi.

Ortalarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile firari Adil Öksüz’ün bulunduğu 6 sanığın evrakı ise ayrıldı.

Ankara haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Akıncı davası sanıkları cezasız kalmadı: FETÖ’nün ‘kurmay subaylar imamı’ Hakan Çiçek haberini okudunuz.

Yazar: Cemil Murat Budak,Tanju Özkaya, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Esra Çal

Bir önceki yazımız olan CSO'nun yeni binasının açılışına sayılı günler kaldı başlıklı makalemizde Aralık'ta, Dünya ve DÜNyanın hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe