Akıncı davası sanıkları cezasız kalmadı: Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kavşağı’nda 15 kişiyi şehit eden pilot

akinci davasi saniklari cezasiz kalmadi cumhurbaskanligi kulliyesi kavsaginda 15 kisiyi sehit eden pilot 6BAEvMPj
Google Haberlere Abone Ol

ANKARA(AA) – Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsü sırasında komuta merkezi …

ANKARA(AA) – Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsü sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü’ndeki aksiyonlara ait davanın sanıkları cezasız kalmadı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kavşağı’nı bombalayan eski pilot üsteğmen Müslim Macit de bu sanıklar ortasında yer aldı.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, son ana kadar ihanet hevesinden vazgeçmeyen Akıncı Üssü’ndeki darbeciler, 16 Temmuz sabah 06.19’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi kavşağı ile otoparkı bölgesine birer bomba attı.

O bölgedeki vatandaşlardan 15’inin şehit olmasına neden olan bombanın atıldığı “Aslan 6” kodunu kullanan “93-0671” kuyruk numaralı uçağın pilot koltuğunda eski üsteğmen Macit vardı.

Darbeci eski kurmay yarbay Hakan Karakuş’un buyruğuyla saldırıyı gerçekleştiren Macit’in hareketi, Akıncı Üssü’nden gerçekleştirilen son bombalı atak olarak kayıtlara geçti.

Macit ve bombalama talimatını veren Karakuş ortasındaki diyalog telsiz kayıtlarına şöyle yansıdı:

Macit: Bana verilen koordinat, mutabık mıyız?

Karakuş: Mutabık.

Macit: Hepsine tek tek atış gerçekleştireceğim.

Karakuş: Mutabık, üç tane.

Macit: Üç tane alındı.

Macit: Filo, Aslan 6, yol kavşağı ve cami önü tamamlandı, koordinatın batısında rastgele bir noktaya mı?

Karakuş: Bir şey yoksa atmayın.

Macit: Koordinata atmıyorum, mutabık mıyız?

Karakuş: Mutabık.

Macit: Söylenen iki maksat muvaffakiyetle vuruldu.

Karakuş: Anlaşıldı, ellerinize sıhhat.

Talimatı Karakuş’tan aldı

Darbe teşebbüsünden bir gün önce pilotlar Mehmet Çetin Kaplan ve Adem Kırcı ile eski pilot kurmay binbaşı Mehmet Fatih Çavur’un meskeninde düzenlenen örgüt toplantısına katılan Macit, darbe yapılacağını burada öğrendi.

Akıncı Üssü 141. Filo’da eski yarbaylar Karakuş ve Hasan Hüsnü Balıkçı’nın başkanlığında görev dağılımının yapıldığı toplantıya katılan 18 darbeci pilotun ortasında Macit de vardı.

Gözaltına alındığında olay gecesi uçmadığını, rastgele bir harekette bulunmadığını argüman eden Macit, isimli denetim kuralıyla özgür bırakıldı.

Bu halde 14 gün dışarıda kaldıktan sonra yine gözaltına alınan Macit, “İlk sözümde Savcı Bey’e uçmadığımı söylemiştim. Haberlerde benim attığım bomba ile insanların öldüğünü öğrendim, bunu kimseye söyleyemedim.” dedikten sonra FETÖ üyesi olduğunu, çalıntı sorularla kurmaylığı kazandığını, Karakuş’un buyruğuyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bölgesine iki bomba attığını kabul etti.

Darbe teşebbüsünün FETÖ tarafından yapıldığını en ince detayına kadar anlatan Macit, şu itiraflarda bulundu:

“Devrem Adem Kırcı, bana ‘Çavur binbaşı not bırakmış. Sen, ben ve Mehmet Çetin Kaplan ile görüşmeye gideceğiz.’ formunda bildiri çekmiş. Üçümüz Mehmet Fatih Çavur’un konutuna perşembeyi cumaya bağlayan gece gittik. Çavur, ‘Yarın üste çok farklı bir harekat olacak, üs kalabalık olacak. Merkez burası olacak, dışarıdan asker olarak katılacak birlikler de olacak. Katılmak ister misiniz? Siz bugüne kadar bunlar için yetiştirildiniz. Verdiğimiz emeğin karşılığını ödeyeceksiniz. Ben bugüne kadar savaşvari günler olmasını bekliyordum. Vatan için bunu yapmamız gerekiyor. Bunu bilen 5 kişi var, bugün de siz öğrendiniz. Üs kumandanının da haberi yok’ dedi. Başka 5 kişiyi söylemedi. Biz, ‘Üs kumandanının haberi yok.’ deyince Ahmet Özçetin’in bu işin planlayıcıları ortasında yer aldığını düşündük.”

“Cemaatin darbe yaptığını biliyordum”

Darbe teşebbüsünden birkaç saat önce 141. Filo Gazinosu’nda düzenlenen son darbe toplantısına da katılan Macit, 15 Temmuz gecesi Ankara’yı vuran pilotlarla onları yönlendiren darbecilerin toplantıda hazır bulunduğunu belirterek, orada konuşulanları ayrıntılarıyla savcıya anlattı.

Macit, Karakuş’un talimatıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kavşağını nasıl bombaladığını ise şu sözlerle aktardı:

“Karakuş, ‘Hedefleri veriyoruz.’ diyerek bana talimatlarda bulundu. ‘Koordinatın yanındaki kavşak, caminin önü, koordinatın batısı.’ diye tanımlarda bulundu. ‘Batı’da bir şey yok.’ deyince, Karakuş başkalarına ‘Atış hür.’ dedi ve kavşağa bir MK-82’yi görerek ve dalarak atış yaptım. Sonra tekrar havalandım. Bu sefer de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin oradaki cami yakınlarına dalarak ve görerek, atış yaptım. Bu sırada kuleden Karakuş ile irtibat halindeydim. Onun talimatıyla atış yaptım. Caminin yanına da bir bomba attım. Daha sonra uçaklar beni önlemeye geldiler. Beni uyararak, üssüme dönmem gerektiğini belirttiler. Bunun üzerine üsse döndüm. Bu esnada bizim, yani hizmet hareketinin, cemaatin darbe yaptığını biliyordum.”

Macit, uçaklara bombalama talimatlarının Ahmet Tosun ve Mete Kaygusuz tarafından dönüşümlü olarak verildiğini, onların talimatları Ahmet Özçetin’den aldıklarını, Özçetin’e ise talimatların ya telefondan ya da üste bulunan sivil ya da general rütbesindeki bireylerden geldiğini söyledi.

İtiraflarının sonunda Macit, “O gün olacaklardan erken haberim olmasına karşın karşı koyacak cüreti gösteremedim.” dedi.

Ablasına da itiraf etti

Macit, cezaevinde kendisini ziyarete gelen ablasına da taarruza ait itiraflarda bulundu.

Macit, cezaevi müdürlüğünce tutanak altına alınan beyanında ablasına asıl maksadın Jandarma Genel Komutanlığı Nizamiyesi önünde darbecileri protesto eden kalabalık olduğu bilgisini verdi.

Darbe teşebbüsüne ait bildiği her şeyi mahkemede anlatacağına işaret eden Macit, ablasının reaksiyonuyla karşılaştı.

Ablası, eşinin böyle bir şey yapmamasını istediğini söyleyerek avukatın yönlendirmesini dikkate almasını istedi.

Macit’ten bombalama sonucu şehit olanları düşünmemesini de isteyen ablası, “Düşünme artık, o kadar da çok inceleme. Bakalım yani kardeşim, fazla düşünme, sabırlı ol. Şayet çok incelersen olmaz Müslim. Azıcık elini salla, oldu bir defa, olmasaydı güzeldi fakat oldu. Böyle üstünde durmanın gereği yok.” telkininde bulundu.

Şehit ettiği vatandaşlar için kefaret orucu tutacağını lisana getiren Macit’e ablası, “Ya sen, o denilenlere bakma kardeşim.” karşılığını verdi. Macit de “Ama Kur’an’da yazıyor, denilen değil.” çıkışı üzerine ablası şehit sayısını kastederek “13-15 dediklerine bakma.” dedi.

Macit, savcılık sorgusundaki itirafı, telsiz görüşmeleri ve soğukkanlılıkla sivillere nasıl bomba attığına ait ablasına anlattıklarını mahkemede inkar etti.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince karara bağlanan Akıncı Üssü darbe teşebbüsü davasında yargılanan Müslim Macit, 16 kere ağırlaştırılmış müebbet ve 283 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırıldı.

Sanıklara verilen cezalar

Akıncı Üssü davasında 291 sanık, en az bir defa “ağırlaştırılmış müebbet” mahpus cezasına çarptırıldı.

Bunlardan 15’i asker, 4’ü sivil 19 sanık, yönetici sıfatıyla bütün hareketlerden sorumlu tutularak, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Cumhurbaşkanına suikast” ve 77 kişinin şehit edilmesine ait toplam 79’ar kere ağırlaştırılmış müebbet mahpusa çarptırıldı. Bu sanıkların tamamı, 198 bireye ait “kasten öldürmeye teşebbüs”, 22 şahsa yönelik “kişiyi hürriyetinden mahrum kılma” ve bir şahsa yönelik “kişiyi hürriyetinden mahrum kılmaya teşebbüs” suçlarından da toplam 3 bin 901 yıl 6’şar ay mahpus cezasına mahkum edildi.

Sanıklardan 46’sına “müebbet hapis” cezası, 19’una “anayasal düzeni ihlale teşebbüse yardım” suçundan 12 yıl 6’şar ay ile 16 yıl 8’er ay ortasında değişen mahpus cezaları verildi.

“Silahlı terör örgütüne üyelik” suçundan 41 sanığın 6 yıl 3’er aydan 9’ar yıla kadar mahpus cezasına mahkum edildiği davada, 70 kişinin de bütün suçlamalardan beraatine hükmedildi.

Ortalarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile firari Adil Öksüz’ün bulunduğu 6 sanığın evrakı ise ayrıldı.

Ankara haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Akıncı davası sanıkları cezasız kalmadı: Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kavşağı’nda 15 kişiyi şehit eden pilot haberini okudunuz.

Yazar: Tanju Özkaya,Cemil Murat Budak, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Esra Çal

Bir önceki yazımız olan Akıncı davası sanıkları cezasız kalmadı: FETÖ'nün 'kurmay subaylar imamı' Hakan Çiçek başlıklı makalemizde Dava, Eylemler ve Fetö hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe