ABS, ASR, ESP, BAS, DSC, EDL Nedir Ne İşe Yarar?

ABS, ASR, ESP, BAS, DSC, EDL Nedir Ne İşe Yarar?
niburya sesli konuşma

ABS, ASR, ESP, BAS, DSC, EDL Nedir Ne İşe Yarar?

Arabalarla uzaktan yakında ilgisi olmayan insanlar için bu terimleri bilmiyor olmak normal bir durum. Genel olarak bunlar arabanın daha detay bilgisi kısmına girdiği için, daha çok bu konularla meraklı olan insanlar için bayağı eğlenceli konular gibi görünüyor. Bilmeyenler için de bu yazıyı okumalarını tavsiye ederim.

Gelelim bu kısaltmalar nedir, ne işe yarar kısmına.

ABS nedir, ne işe yarar?

ABS dediğimiz şeyin açılımı Anti-lock Braking System, yani Türkçe meali Kilitlemeye Karşı Fren Sistemi mekanizmasıdır. ABS hepimizin hayatının vazgeçilmez parçası haline gelmiştir ve bu sayede pek çok insanın canını korumaya ve kurtarmaya yarıyor. Aşırı hızlı ya da gerektiğinden fazla yük ağırlığıyla giden bir arabanın fren sistemi tam olarak istediğimiz etkiyi yaratmayabilir ve bu sayede de frenlerin kilitlenmesine de neden olabilir. Bunun sonucunda da tehlikeli ve istemediğimiz durumlar doğabilir. İşte tam olarak böyle durumlarda devre girmesi için geliştirilmiş bir sistemdir. Frenleme mesafesini de kısaltır ve kontrolü kaybetmemenizi sağlar. Yolda giderken sürücü fren yaptığında aşırı hız ya da zeminin kayganlığından kaynaklanan tekerlek devir sayısındaki değişmesi kontrol altına alınır ve frenleme sistemini koruyarak kilitlenmeyi önler.

ABS nedir, ne işe yarar?

ASR nedir, ne işe yarar?

ASR’nin açılımı  “Anti Schlupf Regelung“tur. Yani Türkçe karşılığı olarak “Anti Patinaj Sistemi” diyebiliriz. ASR sistemin görevi aracın patinaj yapmasını engellemektir. Patinaj, aracın kalkış hızını etkileyen bir durumdur. Aracın tekerleklerinin döndüğü ama ilerlemediği durumdur.  ASR sistemi sadece patinajı önlemekle kalmayıp, aracın rahat bir şekilde kalkış yapmasına da neden olur. Araçların kaygan bir zeminlerde, özellikle de virajlarda savrulmasını da engeller bu sayede. Daha güvenli bir sürüş şekli sağlar. Lastikler çabuk yıpranmaz.

ESP nedir, ne işe yarar?

ESP dediğimiz şey aslında Elektronik Stabilize Programı’dır. ESP araçlar için önemli bir yer edinmekte ve şu an piyasadaki pek çok araçta bulabileceğiniz bir sistem çünkü araçların güvenli bir şekilde seyir etmesine yardımcı olur.  Fakat bunu ASR sistemi ile karıştırmamak lazım. ESP daha çok bir program olarak görülebilir. Buradaki asıl amaç araç sensörleri ve algılayıcıların tam olarak işlenmiş olma durumudur. Mantığında ise virajda savrulan araca belli bir limite kadar müdahale etmek ve kalkarken de patinaja düşen aracın da patinajını engellemek vardır.

ASR nedir, ne işe yarar?

BAS nedir, ne işe yarar?

“Brake Assist System” dediğimiz frenlemeye yardımcı sistemdir. ABS’nin daha akıllı bir şeklidir de diyebiliriz. Fren yolunu kısaltır ve acil durumlarda mevcutta var olan fren sistemine destek sağlamak amacıyla yapılmıştır. Son yıllarda teknolojik gelişmelerin de etkisiyle, otomobil üreticileri BAS PLUS denilen yeni bir teknolojik destekte sunmuşlardır. Bu sistem de aniden otomobil önüne çıkan hayvan ya da insan gibi engellere ani fren yapma imkânı sağlamaktadır.

DSC nedir, ne işe yarar?

DSC dediğimiz şey aslında dinamik denge kontrolüdür. ABS sistemi ile ortak çalışan bir sistemdir. Direksiyon açısını, fren sistemini özellikle motor gücünden yararlanarak kontrol eder. Aracın sürüş esnasında maksimum denge düzeyin sağlar ve kalkış anlarında ya da hızlanırken tekerleklerin tutuşunu maksimuma ulaştırarak kontrollü bir biçimde hareket etmeyi sağlar.

EDL nedir, ne işe yarar?

Açılımı Elektronik Diferansiyel Kilididir. EDL sistemi yazılıma bağlı olarak farklı hızlar da devreye girerek aracın çekişini düzenler. ESP sistemiyle birlikte çalışır. EDL sistemini daha iyi anlamak ve bundan en iyi şekilde yararlanmak için debriyajı ve gaz pedalını da yol koşullarına göre kullanmanız gerekiyor. EDL sistemini manuel çalıştırmak için genellikle araçlarda bir buton bulunur. Sürücünün gerek duyması halinde bu kilidi açıp kapatabilmesi de mümkündür.

EDL nedir, ne işe yarar?

pin

Bir önceki yazımız olan 5664 SMS İle Ücretsiz Araba Hasar Kaydı Sorgulama başlıklı makalemizde hasar kaydı, hasar kaydı nasıl sorgulanır ve hasar kaydı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.