ABD’den Esed ailesi ve etrafına yeni yaptırım açıklaması

abdden esed ailesi ve etrafina yeni yaptirim aciklamasi jahTOVIp
Google Haberlere Abone Ol

WASHINGTON (AA) – ABD yönetimi, 17 Haşundan dolayın’da yürürlüğe soktuğu “Sezar Suriye Sivil Muhafaza Yasası” kapsamında …

WASHINGTON (AA) – ABD yönetimi, 17 Haşundan dolayın’da yürürlüğe soktuğu “Sezar Suriye Sivil Muhafaza Yasası” kapsamında Beşşar Esed rejimi ile bağlı 17 kurum ve şahsa daha yaptırım kararı aldı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından yapılan yazılı açıklamada, söz konusu yaptırımların Esed ve Rusya tarafından Suriye’nin Türkiye hududundaki İdlib’de Armanaz beldesine yapılan ve 40 sivilin hayatını kaybettiği akınlara atfen getirildiği vurgulandı.

29 Ekim 2017’de gerçekleştirilen Armanaz saldırısının yıl dönümünde yürürlüğe sokulan ek yaptırımlarda, Esed’e finansal takviye veren ve iş yapan kurumların yanı sıra bu faaliyetlerde rol alan şahısların yaptırım listesine eklendiği kaydedildi.

Bununla birlikte, Esed rejimine bağlı 5’inci Ordu Komutanlığı ve Suriye’de ateşkesin engellenmesi yahut önlenmesinde aldığı rol nedeniyle 5’inci Ordu Kumandanı Milad Cedid’in yanı sıra Beşşar Esed’in önemli finansörlerinden olan Suriyeli iş adamı Yasir İbrahim ve kardeşleri Nesrin İbrahim ile Rana İbrahim’in de listeye eklendiği bildirildi.

Açıklamada, “Yasir İbrahim liderliğindeki İbrahim ailesi, Beşşar Esed ve eşi Esma Esed için bir cephe görevi görüyor. Milyonlarca Suriyeli açlıkla karşı karşıya kalırken, İbrahim ailesi, Esad’ın ve Esma Esed’in Suriye iktisadı üzerindeki ferdî hudutlarını genişletmek için harcama çılgınlığı yapıyor.” tabirine yer verildi.

ABD Lideri Donald Trump’ın 21 Aralık’ta imzaladığı ve 17 Haçünkün’da yürürlüğe giren “Sezar Suriye Sivil Müdafaa Yasası”na göre, rejimin yerli petrol üretimini geliştirmesine yardımcı olmanın ve rejim ile ticari münasebette bulunmanın yaptırım cezaları bulunuyor.

ABD, söz konusu maddeyi delen kişi ve kurumları, ülkeye seyahat etme yasağı, ABD’deki mal varlıklarının dondurulması, başka ülke ve şirketlerle rastgele bir finansal süreç yapmalarının yasaklanması üzere yaptırımlarla tehdit ediyor.

Washington DC haberleri ve Genel kategorisinde yer alan ABD’den Esed ailesi ve etrafına yeni yaptırım açıklaması haberini okudunuz.

Yazar: Safvan Allahverdi, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Nuray Tunçay

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close