ABD’deki başkanlık seçim sonuçları için gözler 6 kritik eyalette

abddeki baskanlik secim sonuclari icin gozler 6 kritik eyalette jMQm4hgL
Google Haberlere Abone Ol

NEW YORK (AA) – ABD Lideri Cumhuriyetçi Donald Trump ile Demokrat rakibi Joe Biden ortasında baş başa giden yarışta, toplam 71 se&ccedil …

bedava bitcoin kazan

NEW YORK (AA) – ABD Lideri Cumhuriyetçi Donald Trump ile Demokrat rakibi Joe Biden ortasında baş başa giden yarışta, toplam 71 seçici delegeyi temsil eden Georgia, Kuzey Carolina, Nevada, Pennsylvania, Arizona ve Alaska eyaletleri kritik önemini koruyor.

Başkanlık yarışındaki son durum AA muhabirinin derlediği bilgilere göre eyaletler bazında şöyle:

Georgia’da Biden önde

Trump’ın seçim sandıklarının açılmasından bu yana yarışı önde götürdüğü 16 delegelik Georgia’da, Biden cuma sabahı prestijiyle Trump’ı yaklaşık 1500 oy farkıyla geride bıraktı. Eyalette yaklaşık 5 milyon oy kullanıldı ve Biden yüzde 0,022 üzere küçük bir oranla şu an önde bulunuyor.

Eyalet maddelerine göre iki aday ortasındaki fark yüzde 0,5’ten küçük olursa, yapılacak itiraz üzerine oyların tekrar sayılması gerekiyor. Hakikaten, Georgia Eyalet Sekreteri Brad Raffensperger, yüzde 99 sayımı biten oyların tekrar sayılacağını açıkladı.

Nevada kritik eyalet haline geldi

6 delegesi bulunan Nevada’da da yarışı kimin kazandığını ilan etmek için sayımın bir kaç gün daha devam edeceği belirtiliyor. Şu ana kadar 1,2 milyon oyun sayıldığı eyalette Biden yüzde 1’den daha az bir oranla Trump’ın önündeki pozisyonunu koruyor.

Biden ve Trump ortasındaki oy farkı 11 binin üstünde görünen eyalette süreç görmeye devam eden oyların ortasında teyid edilmeyi bekleyen Clark County’deki 60 bin civarında geçici oy pusulasıı var. Bu oylar, çoğunlukla seçmen tarafından seçim günü kayıt yaptırıp kullanıldığı için geçerli olup olmadığının denetim edilmesi gerekiyor.

Eyalet maddelerine göre üzerinde 3 Kasım tarihli posta ile gönderilen oylar 10 Kasım tarihine kadar sayılabilecek. Bir vakitler salıncak eyalet pozisyonunda bulunan Nevada, en son George W. Bush’un kazandığı 2004 seçimlerinden bu yana Demokrat eyaletler listesinde sayılıyor.

Kuzey Carolina da kazanananı arıyor

Seçimin öteki kritik eyaleti Kuzey Carolina’da da henüz kazanan ilan edilmedi, 15 delegesi bulunan eyalette oyların sayımı devam ediyor.

Yetkililerin paylaştığı son bilgilere göre, eyalette sayılmayı bekleyen hala 100 binin üzerinde oy ve 41 bin geçici oy pusulası mevcut. Eyalet maddelerine göre, 3 Kasım seçim günü damgalı posta yoluyla kullanılan oyların sayımı için 12 Kasım’a kadar vakit bulunuyor.

Uzmanlar, sayımı süren oyların hala eyaletin rengini kırmızıdan maviye değiştirebileceğine dikkat çekerken, perşembe sabahı Beyaz Saray’da kameraların karşısına çıkan Trump, Kuzey Carolina’da Biden’dan 77 bin oy farkıyla önde olduğunu belirterek, “Biz Kuzey Carolina’yı açıkça kazandık, artık bizi yakalayamazlar.” tabirlerini kullanmıştı.

Pennsylvania’da Biden Trump’ı solladı

Seçimin en çekişmeli geçen eyaletlerin başında gelen Pennsylvania’da da yarış başa baş giderken, eyaletin seçim sitesine göre hala 175 binden fazla oy sayılmayı bekliyor.

Sandıkların açılmasından bu yana eyalette Trump yarışı önde götürürken, posta yoluyla kullanılan oyların devreye girmesiyle son iki gün Trump ile Biden ortasındaki fark kapandı. Cuma sabayı prestijiyle Biden, Trump’ın önüne geçti. Eyaletin seçim sitesine göre hala 175 binden fazla oyun sayılmayı beklediği kaydediliyor.

6,5 milyondan fazla oy kullanılan eyalette iki aday ortasında şu an yüzde 0,1’den daha az fark bulunuyor. Eyalet seçim maddelerine göre farkın yüzde 0,5’ten daha az olduğu durumlarda oyların tekrar sayılması gerekiyor.

Trump, 2016 seçimlerinde rakibi Hillary Clinton’a karşı “Mavi Duvar” olarak bilinen Wisconsin, Michigan ve Pennslyvania eyaletlerini yüzde 1 farktan daha az oy oranı ile ucu ucuna kazanmıştı.

Arizona Demokratlara gitti geldi

Kazananın ilan edilmesi konusunda karışıklık yaşanan Arizona eyaleti de ülkedeki siyasi haritada renginin belirlenmesini bekliyor.

Associated Press’in (AP) ve akabinde Trump’ın destekçisi olarak bilinen FOX News kanalının Arizona’yı Biden’ın kazandığını ilan etmesinin akabinde seçimi takip eden birçok kaynak 11 delegeyi Biden’ın hanesine yazdı.

Fakat eyalette Biden hala 64 bin oyla yarışı önde götürmesine karşın sayımı devam eden oyların hala sonucu değiştirebilecek çoklukta olması nedeniyle eyaleti tam olarak Demokratlar’ın kazandığı söylenemiyor ve yetkililerin son açıklaması bekleniyor.

Kazananın ilan edilmediği Alaska eyaletinde de oy sayımı devam ediyor. Oyların yaklaşık yüzde 50’sinin sayıldığı 3 delegelik Cumhuriyetçi eyaletin, sonuçlara öbür eyaletler kadar büyük bir tesir yapması beklenmiyor.

Başkanlık için 270 delege oyu gerekiyor

AP’nin araştırmasına göre ABD’de 2000 seçimlerinden bu yana ülke genelinde 31 eyalette tekrar sayım yapıldı, bunlardan yalnızca 3’ünde sonuçlar bir önceki durumu değiştirdi.

Oy sayımının tamamlandığı eyaletlerdeki geçici sonuçlara göre, şu ana kadar Demokrat Parti adayı Biden 253, Cumhuriyetçi Parti adayı Trump ise 214 seçici delege kazanmış durumda.

Bir eyalette oyların çoğunu kazanan aday, o eyaletin nüfus büyüklüğüne bağlı olarak sahip olduğu seçici delegelerin tümünü kazanırken; bir adayın başkanlık yarışını kazanabilmesi için 270 seçici delegeye ulaşması gerekiyor.

New York haberleri ve Genel kategorisinde yer alan ABD’deki başkanlık seçim sonuçları için gözler 6 kritik eyalette haberini okudunuz.

Yazar: Islam Hakikat, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Nuray Tunçay

Bir önceki yazımız olan Trump: Milletimiz için savaşmaktan asla vazgeçmeyeceğim başlıklı makalemizde Seçim hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe