5664 SMS İle Ücretsiz Araba Hasar Kaydı Sorgulama

5664 SMS İle Ücretsiz Araba Hasar Kaydı Sorgulama
niburya sesli konuşma

Arabamda Hasar Kaydı Var Mı Nasıl Sorgularım?

Araç hasar kaydı, ikincil el bir otomobil alacağınız zaman oldukça dikkat etmeniz gereken bir konudur. İkinci el araç satın almak için araştırma yaptığınızda temiz kullanılmış yani hasarsız olan araç bulmanız da mümkün tabi ki. Ama öbür yandan da hasar kaydı olan araç piyasada oldukça fazla bulunmakta. Hatta bu hasarları gizlenmiş olan araçlara da satın alırken rastlamak oldukça mümkün bir durum.

Bu durumda araba sahibi olmak isteyen insanları oldukça huzursuz edebiliyor. O yüzden ikincil el ne olursa olsun hepsine dikkat etmekte fayda var. Araç satın alacağınız zaman geniş ve detaylı bir araştırma yaptıktan sonra, aracın hasar kaydını plaka üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Bu sorgulama ile birlikte aracın geçmişine dair her şeyi öğrenmeniz mümkün. Plaka sorgulama sayesinde de aracın tam olarak kaçıncı el olduğu, kasko bilgileri, daha önceden varsa kaza tutanakları gibi önemli şeylere bu sayede sahip olmanız mümkün. Bunu yapmazsanız sonunda büyük bir hayal kırıklığı yaşamanız da mümkün olabilir.

Hasar kaydı geçmişine bakmak isterseniz bunu belli bir yıla kadar geri gidip sorgulama şansınız var. 2003 yılından sonra yapılmış olan hasar kaydı işlemlerine ulaşmanız mümkün sadece.

OtoKontrol 5664 SMS ile araç hasar kaydı sorgulama

OtoKontrol 5664 SMS ile araç hasar kaydı sorgulama

OtoKontrol 5664 ile hasar kaydı sorgulama

Aracın hasar kaydı bilgilerine ulaşmanız için SMS yoluyla bu işlemi gerçekleştirmeniz oldukça kolay bir seçenek olacaktır.

Plaka sorgulatmanız için, aracın plakasını birleşik bir şekilde yazıp 5664’e SMS yolladığınızda araç bilgisi kısa mesaj olarak cep telefonunuza gönderilecektir. Bunu bütün operatörler üzerinden gerçekleştirmeniz mümkün. Aynı şekilde kaza bilgisini de sorgulamak isterseniz KAZA yazıp boşluk bırakıp, araç plakasını yine bitişik bir şekilde yazıktan sonra 5664’e kısa mesaj attığınızda satın almak istediğiniz araçla ilgili kaza bilgisi kaydı telefonunuza yollanacaktır.

Bunun yanında aynı uygulama sistemi üzerinden trafik poliçesi, mağdur bilgisi, araç detay bilgisi, değişen parça sorgulama, değişen parçaların orijinal olup olmadığını, kazanın boyutu, aracın geçirmiş olduğu servis aşamaları gibi işlemleri de kolaylıkla sorgulayıp öğrenebilirsiniz. Bütün yapılan bu işlemler oldukça güvenilir ve sorunsuzdur o yüzden gönül rahatlığıyla SMS yoluyla sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden araç hasar kaydı bilgileri sorgulama

E-devlet üzerinden araç hasar kaydı bilgileri sorgulama

E-devlet üzerinden araç hasar kaydı bilgileri sorgulama

Dilerseniz de e-devlet üzerinden almak istediğiniz aracın hasar kaydını sorgulamanız sizin için diğer bir seçenek olacaktır. Bu yöntem de ikinci el araç satın almak isteyen insanlar için oldukça sık tercih edilen bir yöntemdir ve e-devlet üzerinden erişim sağladığınız için de oldukça güvenilirdir. Aklınızda herhangi bir soru işareti kalmasını istemiyorsanız denemekte fayda var. Öncelikle bir e-devlet şifresi edinmeniz gerekiyor, eğer yoksa PTT şubelerinden herhangi birine gidip, işlem masrafı olan 2 TL’yi ödemeniz karşılığında şifre alabilecekseniz. Bu şifreyle beraber e-devlet uygulamasına ister mobilden isterseniz internet üzerinden erişim sağladığınız sürece girebilirsiniz.

E-devlet sistemine giriş yaptığınızda ise arama kısmına araç hasar kaydı sorgulama yazdığınızda sizi Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama kısmına yönlendirecektir. Bu kısımda görmüş olduğunuz arama kısmına araç plakasını yine aynı bitişik şekilde yazarak aracın güncel olan bütün bililerine erişme imkânı elde etmiş olacaksanız.

Satın almak istediğiniz aracın herhangi bir hasar kaydı çıkmış olursa ve buna rağmen yine de satın almak istiyorsanız ekspertiz yaptırın, ek maliyetleri gözden geçirin ve aracın fiyatını tekrar bir değerlendirmeye alıp öyle karar verin. Bütün bu araştırma ve sorgulama işlemlerinizin sonunda eğer istediğiniz arabanın sizin için herhangi bir sorunu yoksa o arabayı gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz.

Eğer kendi aracınızla ilgili sorgulama yapacaksanız ve sorgulama yaptığınızda eğer yanlış olan bilgilerle karşılaşırsanız bunun için Sigorta Bilgi Merkezinin sayfasına girerek ilgili kısımdan itiraz edebilirsiniz.

 

 

 

pin

Bir önceki yazımız olan 2020 Araç Muayene Ücreti Ne Kadar? başlıklı makalemizde 2020 araç muayene, 2020 araç muayene cezası ve 2020 araç muayene fiyatları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.