40 Yıllık Katalizörde Çarpıcı Bir Keşif Yapıldı

40 yillik katalizorde carpici bir kesif yapildi 2RbkHfe6
Google Haberlere Abone Ol

Bundan neredeyse 40 yıl evvel ‘titanyum silikalit-1 (TS-1)’ isimli bir katalizör geliştirilmeye başlamıştı. Günümüzde de hâlâ etkin olarak …

Bundan neredeyse 40 yıl evvel ‘titanyum silikalit-1 (TS-1)‘ isimli bir katalizör geliştirilmeye başlamıştı. Günümüzde de hâlâ etkin olarak kullanılan katalizör, bilhassa propileni propilen okside dönüştürme yeteneğiyle kimya sanayisinde değerli bir yere sahip durumda.

ETH Zurich, Köln Üniversitesi, Fritz Haber Enstitüsü ve BASF’ta çalışan bilim insanları bir ortaya gelerek yeni bir çalışmaya imza attılar. Bilim insanları, 40 yıldan beri etkin olarak kullanılan katalizörde yeni ve şaşırtan bir tesir sistemi keşfetti. Yeni keşif katalizörün daha da kıymetli olmasını sağladı.

Literatürü değiştirebilecek nitelikte keşif:

40 yillik katalizorde carpici bir kesif yapildi 0 njBGClXb

Dünyada her yıl 11 milyon tondan fazla propilen oksit üretiliyor. Bu 11 milyon tonun 1 tonu propilenin hidrojen peroksitle oksitlenmesi sonucu oluşuyor. Bu kimyasal tepki, TS-1 katalizörü sayesinde ortaya çıkıyor. Uzmanlar bugüne kadar TS-1’deki faal merkezin katalizörün özel reaktivitesini sağlayan başka ayrı izole titanyum atomları içerdiğini varsaymışlardı.

İşte pek çok kurum ve kuruluştan bir ortaya gelen bilim insanları da bu varsayımı sorguladılar. Bilim insanları, Nature’da yayınladıkları araştırmalarında makul katalitik aktiviteyi açıklamak için iki komşu titanyum atomunun gerekli olduğunu kanıtladı. Bu da varsayımın tersine titanyum atomlarının izole olmadığını, bunun yerine katalitik olarak etkin bir merkezin bir titanyum çiftinden oluştuğu sonucuna varmalarını sağladı.

Bilim insanları, araştırmalarının sonuçlarını paylaştıkları metinde literatürün bilakis hidrojen peroksitin bir titanyum çifti tarafından aktive edildiği sonucuna vardıklarını açıkladı. Bilim insanları birebir vakitte bu sonucun hiçbir takımın tek başına çalışmasıyla bulunamayacağını, sonuca farklı alanlardan uzmanların bir ortaya gelmesi sayesinde varabildiklerini paylaştı. Takım, keşiflerinin mevcut katalizörleri geliştireceğini ve yeni homojen ve heterojen katalizörlerin gelişimine yardım edeceğini söyledi.

Kaynak: Webtekno

Bir önceki yazımız olan Okyanuslardaki Plastik Kirliliğinin Korkutan Boyutu başlıklı makalemizde Mikroplastik, Miktarı ve Okyanus hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe