2020’de Yeni Android Telefonlarda Google Yaptırımı

Google'dan Rekabet Kurumuna Cevap: Türkiye'ye Yaptırım Kararı
Google Haberlere Abone Ol

2020 ve sonrasında Türkiye tarafında anlaşma sağlanmazsa yeni android telefonlarda Google uygulamaları kullanılamayacak, işte o yaptırımın detayları haberimizde.

Türkiye tarafında geçtiğimiz aylarda Rekabet Kurumu Google’a haksız yere firmalar arası rekabet alanı oluşturduğu ve bu alanda para kazanmak için çeşitli satış teknikleri oluşturduğu için ceza kesmişti ve sonrasında Google bu ceza üzerine iş ortakları olan telefon üreticilerine adrese teslim bir mektup yazdığı belirtiliyor. Bu mektupta Söz konusu gelen cezaların devamı gelmesiyle Türkiye’de çıkacak olan yeni Android akıllı telefonlarda “Local Banned” sistemini aktif edeceği, gerekli lisansların sağlanmayacağını, yani ülkemizde Google servislerini kullanamayacağımız dönemin gelebileceği belirtiliyor.

Bir çok Android akıllı telefon kullanıcısının ve bu yaptırımdan habersiz yeni android telefon alacak kişileri düşünürsek mağduriyetlerini nasıl giderecekler akıllarda ki bir başka soru.

Bülent AYDEMİR – HABERTURK haberine göre Rekabet Kurumu Google’a 7 Aralık’ta rekabete aykırı davranışlarda bulunduğundan kurulun bu cezayı uyguladığı belirtilmiş, Rekabet Kurumu’nun bu cezayı vermesindeki sebepse Google telefon üreticisi firmalar ile yaptığı sözleşmelerde yapılması gereken sözleşmenin gereğinin yerine getirmemesi.

Google, Türkiye’den Nasıl Ceza Alabiliyor?

Rekabet Kurumu Google Yaptırım

Bir başka haber sitesi olan Sputnik Türkiye yazdığı habere göreyse raportörlerinin hazırladığı bilgi içeriğinde çerçevesinde

“Android cihaz üreticileri ile yapılan mobil uygulama dağıtım sözleşmelerinde yer alan Google arama motorunun ana ekranda konumlandırılması, Google Webview bileşeninin tek bileşen olarak atanmasına yönelik uygulamalar ile gelir paylaşım sözleşmelerinde yer verilen ve Google arama motorunun cihazlarda münhasıran yüklenmesini temin eden hükümler yoluyla, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edildiği saptandı.”

Rekabet Kurumu’na göre Google hazırladığı yeni altyapıda, android akıllı telefonlarda halihazırda üretim aşamasında yüklü olmak isteyen Google’un rakip firmaları arama motorları haricinde, diğer servislerini sağladığı drive, excel gibi uygulamalarında hali hazırda yükle gelmesi diğer bu tarz arama motorlarının ve uygulama yapımcılarına üreticilerine karşıı haksız rekabet ürettiği düşünmekte. Android akıllı telefon üreticilerine kendi sistemlerini yüklenmesiyle beraber bir gelir üstlenmesi durumunda kalacak.

Bunlarla beraber Google’un arama motoru ve servisleri cihazlardan çıkarılması durumunda bu android akıllı telefon üreticilerinin Google’a ödemesi gereken paranın taahhüt edilmesi durumu mevcut, yani diğer etkenlerle beraber telefon üreticileri Google uygulamalarını ve servislerini üretim aşamasında Google’a para vermemek için kaldırmıyor, bu da akıllı telefon üreticilerinin üretim aşamasında halihazırda yükle gelen uygulamalarda başka arama motoru firmaları, yada diğer servisleri tercih etmemeye zorluyor.

Rekabet Kurumu Google Kararı

Birçok haber sitesinin aktardıkları haberlere göre Rekabet Kurumu’nun Google yaptırımı kararına, Rekabet Kurumu’nun 19-38/577-245 numaralı kararı olduğu söyleniyor. Fakat Rekabet Kurumu’nun verdiği kararlarının yer aldığı internet sitesine baktığımızda “19-38/577-245” numaralı verilmiş bir karara rastlamadık. Rekabet Kurum’nun verdiği karara ilişkin belgelere belirttiğimiz sayfa dışında bir kuruma bağlı olmayan global hukuk sisteminden belirli bir ücret ödeyerek ulaşılabiliyor. (örnek üçüncü parti sitesi: Lexpera).

Google Resmi Yaptırım Kararı Açıklaması:

Google Resmi Yaptırım Kararı Açıklaması
Google Resmi Yaptırım Kararı Açıklaması

Google tarafında duyurulan kararda Rekabet Kurumu’yla anlaşma sağlanamadığını belirten Google, yaptırım kararı yazısı şu şekilde:

“Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi hâlihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

Halihazırda Android Telefon Kullanıcıları Bu Yaptırımdan Etkilenecek Mi?

Açıklamaya bakacak olursak yaptırım kararını kaldırmak için elinden geleni yapıyor fakat Rekabet Kurumu anlaşmaya yanaşmıyor gibi görünüyor. Google yaptırım kararının içeriğine bakacak olursak 12 Aralık 2019 tarihinden sonrakiler için geçerli olacak bir yaptırım olduğunu ve 12 Aralık 2019 öncesinde satın almış olduğumuz ve halihazırda kullandığımız Android akıllı telefonlarımızda sorun olacağını söyleyebiliriz. Nasıl emin olabiliyoruz aynı bir durumu Huawei şirketinde uygulamıştı, yaptırımın uygulandığı tarihten sonra çıkan telefonlarda Google servisleri devre dışıydı, önce ki Huawei telefonda sorun olmamıştı.

12 Aralık 2019 tarihinden önce üretilen android telefonu satın alsam Google servisleri çalışır mı?

Evet çalışır, yaptırım içeriği yeni üretilecek ve o telefonların içeriği ile alakalı bir durum, yeni üretilen bir telefonu 2020 yılı içerisinde satın alacağınızı düşünürsek yaptırım içine giriyor ve Google servislerini desteklemiyor fakat 2020 yılı içerisinde 12 Aralık 2019 tarihinden önce üretilen bir telefon alırsanız bir sorun yaşamazsınız.

Google Yaptırımı Hangi Uygulama ve Servisleri Etkileyecek?

Rekabet Kurumu’nun uyguladığı ceza sonrası Google, Türkiye’deki iş ortaklarına yazdığı demeçte 12 Aralık 2019’dan itibaren Türkiye’de satışı yapılacak ve sonrasınra üretilecek olan tüm Android Telefonlarda Google uygulamalarını ve servislerinin lisanslarını iptal ettiğini söyledi. İşte o uygulamalar:

12 Aralık 2019’dan itibaren üretilecek ve satılacak olan android telefonlarda iptal edilebilecek Google Servisleri;

 • Google Arama Motoru
 • Google Maps – Google Haritalar
 • Google Translate – Google Çeviri
 • Google Chrome
 • Google Drive
 • YouTube
 • YouTube Music
 • Google Play Store
 • Google Filmler
 • Google Chorecast
 • Google Pixel
 • AndroidOS
 • ChromeBook
 • Gmail Uygulamasıı
 • Google Duo
 • Google Hangouts Chat
 • Google Fotoğraflar
 • Google Takvim
 • Google Dökümanlar
 • Google E-Tablolar
 • Google Ads
 • Google Adsense
 • Google Analyics
 • Google Benim İşletmem
 • Google Fit
 • Google Earth
 • Gboard
 • Google Fonts
 • ve daha fazla uygulama engellenmesi muhtemel uygulamalar arasında…

Hatırlatmak gerekirse Google yaptırımının arkasında Huawei’de olduğu gibi ABD bulunmuyor, bu duruma tamamen kendimiz soktuk. Google ve Rekabet Kurumu arasında ki gelişmeleri detaylar geldikçe haberimizde güncelleyeceğiz, takipte kalın.

Bir önceki yazımız olan The Economist 2020 Kapak Analizi ve Yorumları başlıklı makalemizde the economist 2020 calendar, the economist 2020 cover ve the economist 2020 erdogan hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe