2020 Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

2020 Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?
Google Haberlere Abone Ol

2020 yılı için güncel olarak belirlenen uzman çavuş maaşları: “4.200 TL & 6.000 TL” arasında değişmektedir.

2020 yılı için uzman çavuş maaşları neye göre belirleniyor derseniz: “Kıdem, derece, rütbe ve görev yapılan yere göre uzman çavuşlar için ödenen maaşların oranlarında da farklar görülür”.

Bu yönüyle dereceye ve kıdeme göre uzman çavuş rütbesinde göreve yeni başlayan bir kişi için en düşük 4 bin TL ödeme yapılır. Ortalama olarak 4 – 6 bin TL arasında değişen uzman çavuş maaşları kişinin görev yaptığı bölgelere göre değişmektedir. Doğuda görev yapan, operasyon vb. faaliyetlere katılan veya OHAL tazminatı gibi farklar alan uzman çavuşlar için aynı şekilde farklı maaş oranları ortaya çıkmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan uzman çavuşlar hemen hemen tüm asker ve memurlarda olduğu gibi kademe ve dereceye göre de farklı oranlarda maaş almaktadır. Bu nedenle herkes için farklı maaş oranlarından bahsedilebilir. 2020 uzman çavuş maaşları değişiklik gösterecektir.

Uzman Çavuş Maaşları Neye Göre Belirlenir?

Uzman çavuş maaş hesaplaması için birçok farklı unsur dikkate alınır. Derece, kademe, rütbe, görev yapılan yer, eş – çocuk durumu gibi farklı unsurlar tarafından uzman çavuş maaşlarının belirlendiği bilinmektedir. Öte yandan yurt dışında veya doğuda görev yapan uzman çavuşlar için çok daha farklı maaş ödemeleri yapılacaktır.

Ortalama olarak göreve yeni başlayan bir uzman çavuş için en düşük 4 bin TL ve üzerinde bir ödeme yapılır. Ülkede söz konusu yıl için geçerli olan enflasyon oranları, maaş zam oranları ve TÜFE vb. etkilere göre uzman çavuş maaşları belirlenmektedir.

2020 Uzman Çavuş Maaş Zammı Ne Kadar Oldu?
2020 Uzman Çavuş Maaş Zammı Ne Kadar Oldu?

2020 Uzman Çavuş Maaş Zammı Ne Kadar?

Uzman çavuş maaş zammı 2020 yılında yine TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranları ve diğer değişkenlere göre belirlenmektedir. Her yıl memurlar ve TSK mensupları için belirlenen maaş oranlarına göre maaş farkları ortaya çıkar. Her yıl düzenli olarak söz konusu unsurlara göre belirlenen maaş zamları 2020 yılının Ocak ayından itibaren uzman çavuşlar içinde uygulanmaya başladı.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı gibi birimlerde görev yapan uzman çavuşların alacakları maaş zam oranları da söz konusu değişkenlere göre belirlenmektedir. 2020 uzman çavuş maaşları yeni zam oranları ile birlikte 4.500 – 6.000 TL arasında değişmektedir. Derece, kıdem ve diğer etkenlere göre söz konusu maaş oranlarında farklar görülebilir.

Emekli Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

Emekli uzman çavuş maaşları emekli olunan dereceye göre farklılık göstermektedir. Uzman çavuş rütbesinden emekli olan bir kişi için yapılan güncel emekli aylığı ödemesi:

  • 3/8 Derede Uzman Çavuş Emekli Maaşı – 2 bin 210 TL
  • 2/1 Derecede Uzman Çavuş Emekli Maaşı – 2 bin 500 TL
  • 1/4 Derecede Uzman Çavuş Emekli Maaşı – 2 bin 582 TL

Olarak belirlenmiştir. Söz konusu emekli maaşları ek aylık, diğer değişkenlere göre farklılık gösterebilir. 2020 yılı için belirlenen güncel uzman çavuş ve emekli uzman çavuş maaşları farklı değişkenler dikkate alınarak hesaplanmaktadır.

Nasıl Uzman Çavuş Olunur?

Uzman çavuş olmak için başvuru genel ve özel şartlarının taşınması gerekir. En az lise ve dengi okullardan mezun olan kişiler ve askerliğini yapmış veya yapmakta olanlar uzman çavuş olabilir. TSK bünyesinde ilgili komutanlık biriminde eğitim şartlarının taşınması ve eğitim başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından uzman çavuş olarak atamaları gerçekleştirilmektedir.

2020 uzman çavuş maaşları son yıllarda tatmin edici seviyelere ulaşmasının ardından birçok genç tarafından tercih edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve gerekli fiziki, teorik şartları taşıyan tüm vatandaşlar uzman çavuş olmak için başvuru yapabilir.

Bir önceki yazımız olan Milli Piyango 2020 Sonuçları Tam Liste Açıklandı başlıklı makalemizde 1 milyon TL ikramiye kazanan milli piyango biletleri, 10 bin TL ikramiye kazanan milli piyango biletleri; ve 100 bin TL ikramiye kazanan milli piyango biletleri; hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe