2020 Rapor Parası Ödemesi Ne Kadar? +Hesaplaması

2020 Rapor Parası Ödemesi Ne Kadar? +Hesaplaması
Google Haberlere Abone Ol

SGK rapor parası ödemesi, sağlık sorunları veya iş kazası gibi durumlarla işe ara vermek zorunda kalan ve resmi doktor raporu ile bu durumu işyerine bildiren kişilere, çalışmadıkları sürelerde yaşayacakları maddi kayıplar için verilir. Burada temel unsur kişinin raporu almasının ardından işverene teslim etmesi ve işverence en kısa sürede SGK ilgili birimlerine raporun bildiriminin yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde rapor parası ödemesi gerçekleştirilmez. 2020 rapor parası sorgulama işlemleri e–devlet, Ziraat Bankası ve PTT üzerinden yapılabilir. 2 gün ve üzeri verilen sağlık raporları için kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeme yapılır.

E–devlet üzerinden T.C. kimlik numarası ve e – devlet şifreniz ile sorgulama işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür. Rapor parası almak için vatandaşların bazı şartları yerine getirmesi gerekir. Söz konusu şartları sağlamayan adayların rapor parası ödemelerinden yararlanması mümkün değildir.

Rapor Parası Nedir, Nasıl Alınır?

Rapor parası diğer adıyla geçici iş göremezlik ödemesi, sigortalı olarak bir iş yerinde faaliyet gösteren çalışanların, iş kazası, hastalık veya doğum gibi nedenlerle iş gücünü kaybetmesinin ardından yapılan ödemelerdir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bu ödemeler, yetkili sağlık kuruluşu veya hekimler tarafından verilen raporda belirlenen süreler için ödenmektedir. 2 gün ve üzerinde olan raporlar bu kapsamda değerlendirilmektedir. Farklı nedenlere bağlı olarak kişinin iş gücünü kaybetmesinin ardından gerekli şartları sağlaması halinde, istirahatli bulunduğu sürelerde maddi kayba uğramaması için ödeme gerçekleştirilmektedir.

Rapor parası almak için ilk olarak SGK tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan alınan iş görmezlik raporunun işverene teslim edilmesi gerekir. İşverene teslim edilen sağlık raporu en geç 5 iş günü içinde e – rapor sistemi üzerinden bildirimin yapılması gerekir. Raporun onaylanmasının ardından PTT kanalı ile ödeme yapılır ve çalışan için SMS ile ödeme bildirimi verilir.

Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?

Rapor parası alma şartları arasında en temel unsur alınana iş göremezlik raporunun vaktinde işverene teslim edilmesi ve işverence SGK e – rapor sistemine rapor bildiriminin yapılması gerekmektedir. Bunun dışında rapor parası alma şartları:

  1. İş kazası, meslek hastalığı, hastalık, doğum vb. nedeniyle rapor alınması,
  2. SGK tarafından yetkilendirilmiş hekim veya kurumdan rapor alınması,
  3. Hizmet akdiyle çalışan sigortalılar, iş göremezliğin başladığı tarihten önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primine sahip olması,
  4. Kendi adına ve hesabına çalışanların geçmiş prim borcunun olmaması,
  5. İşverence en geç 5 iş gününde bildirimin yapılması vb.

Yer almaktadır. 2020 rapor parası sorgulama işlemlerinizi e – devlet üzerinden kısa süre içinde gerçekleştirerek ödeme ve başvuru durumu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

2020 Rapor Parası Ödemesi Ne Kadar? +Hesaplaması
2020 Rapor Parası Ödemesi Ne Kadar? +Hesaplaması

Rapor Parası Nasıl Hesaplanır?

Rapor parası hesaplama işlemi kişinin prim günleri ve aylık kazancı üzerinden yapılır. Buna göre rapor parasından yararlanmak isteyen bir çalışan için, 3 aylık brüt geliri ve 3 aylık prim günleri ayrı ayrı toplanır. Ardından 3 aylık gelir, aynı döneme ait prim gününe bölünür. Elde edilen rakam ile rapor gün sayısı çarpılır. Bulunan sayıdan ilk iki gün çıkarılarak ödenecek net miktar bulunur. Bu yönüyle kişinin sigortalılık durumu, geliri ve rapor süresi belirleyicidir.

Rapor Parası Ne Zaman Ödenir?

İş göremezlik ödeneği Sosyal Güvenlik Kurumana rapor bildiriminin yapılmasının ardından takip eden en geç 15 iş günü içinde PTT aracılığıyla yapılır. 2020 rapor parası sorgulama işlemleri ile ödeme takibi yapılabilir. 2 ay içinde alınmayan para SGK’ya iade edilir.

Bir önceki yazımız olan Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizde Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir?, kıdem tazminatı ve kıdem tazminatı hesapla hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe