2020 Pilot Maaşları Ne Kadar? Pilot Olma Şartları?

2020 Pilot Maaşları Ne Kadar? Pilot Olma Şartları?
Google Haberlere Abone Ol

Pilot maaşları uçuş deneyimine, niteliklere ve istihdam türüne göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak en düşük 20 bin TL, en yüksek ise 30 bin TL arasında değişiklik gösterir. Ancak bu oranların çok daha üzerinde maaş alan pilotlar bulunmaktadır. Kişinin çalıştığı firmaya göre söz konusu pilot maaşlarında farklar ortaya çıkar.

Öte yandan sivil havacılık ile askeri pilotlar arasında da farklı oranlarda maaşlar belirlenmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan pilotlar için devlet memurluğu statüsünde farklı miktarlarda maaşlar belirlenmiştir.

Türkiye’de 2020 yılında ortalama olarak pilotlar 25 bin TL ve üzerinden bir maaş almaktadır. Öte yandan yurt dışı merkezli faaliyet gösteren veya çok daha uzun süre uluslararası uçuş yapan pilotların aldıkları maaşlarda döviz üzerinden verilebilir. Bu yönüyle maaş farkları ortaya çıkabilir. 2020 pilot maaşları bu tip etkenlere göre herkes için farklılık arz edecektir.

Pilot Maaşları Neye Göre Belirlenir?

Askeri pilot maaşı ve sivil havacılık pilot maaşları arasında farklı unsurlar dikkate alınmaktadır. Temel olarak özel sektörde sivil havacılık alanında pilotluk yapan kişiler çok daha yüksek maaş oranları ile görev yaparlar. Uçuş süreleri, sefer sayısı, nitelik, unvan ve firma özelinde değişiklik gösteren pilot maaşlarının belirlenmesinde mevcut piyasa koşulları özel havayolu şirketleri tarafından belirlenmektedir.

Dünya genelinde en yüksek maaş alan meslekleri arasında yer alan pilotlukta bu tip farklı değişkenlere göre maaşlar belirlenmektedir. Öte yandan yardımcı pilotlar ile kaptan pilot maaşları arasında da derecelere ve deneyime göre farklı maaşlar ödenmektedir.

Yardımcı Pilot Maaşları Ne Kadar?

Yardımcı pilot maaşları kıdemli pilotlara göre bir miktar daha azdır. Türkiye’de ortalama olarak yardımcı pilotlar için 4 – 5 bin dolar arasında bir maaş ödemesi yapılmaktadır. Kaptan pilotlar ise ortalama 10 bin dolar ve üzerinde bir maaş ile görevlerine devam edebilir. Genel itibariyle pilotlar için yapılan maaş ödemeleri döviz olarak gerçekleştirilmektedir.

Özellikle uluslararası uçuş gerçekleştiren ve uzun mesafelerde görev yapan pilotların maaşlarında yüksek maaş ödendiği bilinmektedir. Uçak tipi, uçuş süresi ve havayolu şirketinin maaş kriterlerine göre yardımcı ve deneyimli pilotlar için farklı maaşlar ödenmektedir. 2020 pilot maaşları ortalama olarak 20 – 30 bin TL ve üzerinde seyretmektedir.

Türk Hava Yolları (THY) Pilot Maaşları Ne Kadar?
Türk Hava Yolları (THY) Pilot Maaşları Ne Kadar?

Türk Hava Yolları (THY) Pilot Maaşları Ne Kadar?

THY pilot maaşları kişinin kıdemine, yeteneklerine ve uçuş sürelerine göre farklı oranlarda değişiklik göstermektedir. Yeni başlayan bir pilot içinde 20 bin – 25 bin TL arasında bir ödeme yapılırken, kıdemli pilotlar için 100 bin TL ve üzerinde maaş ödemesi yapıldığı bilinmektedir.

Birçok farklı değişkene göre pilotların kazançları değişiklik göstermektedir. Dünyanın en büyük havayolu firmaları arasında gösterilen Türk Hava Yolları tarafından pilotları için bu yönüyle farklı oranlarda maaş ödemesi gerçekleştirilmektedir.

Pilot Olma Şartları Nelerdir?

Pilot olma şartları birçok farklı kritere göre belirlenmektedir. Pilotlukta ilk olarak aranan şart ileri seviyede İngilizce yabancı dil bilgisine sahip olmaktır. Bunun yanı sıra daha birçok şart aranır. Ancak genel itibariyle pilot olmak için aranan şartlar:

  • İleri seviye yabancı dil bilgisine sahip olmak,
  • Lisans – ön lisans mezunu olmak,
  • Fiziki yeterliliğe sahip olmak,
  • SHGM ve ilgili kuruluşlar tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan gerekli sertifkaları almak,
  • Ön başvuru sonrası verilen eğitimlerin başarılı bir şekilde tamamlanması,
  • Teorik ve uygulama sınavlarından başarılı olmak,
  • MCC ve benzeri kursları almış olmak vb.

Olarak sıralanabilir. 2020 pilot maaşları kişinin deneyimine ve söz konusu yeterliliklerine göre değişecektir.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Destekleri Nelerdir? 2020 Güncel Şartları başlıklı makalemizde 2020 KOSGEB Destekleri Başvuru Şartları, 2020 KOSGEB Girişimcilik Destekleri Nelerdir? ve kosgeb destekleri 2020 hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe