2020 Kimlik Yenileme Ücreti Ne Kadar? Son Tarihi!

2020 Yeni kimlik Yenileme Ücreti Ne Kadar?
Google Haberlere Abone Ol

Kimlik yenileme işlemleri için 2020 yılında belirlenen son zam oranlarının ardından vatandaşların 25 TL ücret ödemesi gerekmektedir. Nüfus müdürlükleri üzerinden randevu sistemi ile randevu alınmasının ardından anlaşmalı bankalar üzerinden ödemelerin yapılması gerekmektedir. Türkiye geneli tüm il ve ilçelerdeki nüfus müdürlüklerinden işlem yapılabilir. 2020 yılı için belirlenen ücretler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü güncel tarifeleri üzerinden alınmaktadır. Yeni çipli kimlik kartı uygulamasının devreye girmesinin ardından tüm vatandaşların kimlik yenileme işlemelerini 2023 yılına kadar tamamlamaları gerekmektedir.

2020 yılında kimlik yenileme işlemi yapacak vatandaşların randevu almalarının ardından, gerekli belgeler ile nüfus müdürlüklerinden 25 TL ücret ödemesi ile kimlik başvurusu yapmaları mümkündür. 2020 kimlik yenileme ücreti ve kayıp bedeli arasında farklar görülür.

Kimlik Yenileme Randevusu ve Kimlik Kartı Ücretleri

Yeni kimlik randevusu almak için T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi web sayfası üzerinde yer alan ‘’Randevu Al’’ sayfası ile işlem yapılabilir. İkamet ettiğiniz il/ilçe seçimlerinin ardından gerekli diğer alanları doldurarak istediğiniz bir tarih ve saat için randevu almanız mümkündür.

Randevu sisteminin uygulanmaya başlamasının ardından vatandaşlar için çok daha rahat bir şekilde başvuru yapılması mümkün hale getirilmiştir. Sıra beklemeden ve yoğunluk yaşamadan en kısa sür içinde online randevu sistemi üzerinden işlem yapmanız mümkündür. Randevu işlemlerinin ardından vatandaşların kimlik kartı işlemleri için ödemeleri gereken ücretler:

 • Doğum nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ücreti: 25 TL
 • Nüfus cüzdanı kayıp bedeli: 25 TL
 • Kimlik kartı değiştirme bedeli: 25 TL
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı kayıp bedeli: 50 TL

Yeni Kimlik Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Yeni kimlik belgesi değiştirme tarihi 2023 yılına kadar uzatılmıştır. Bu tarihe kadar tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ilgili nüfus müdürlükleri üzerinden kimlik yenileme işlemlerinin tamamlamaları gerekmektedir. NVİ Randevu sistemi üzerinden başvuru talebi oluşturduktan sonra kısa süre içinde kimlik kartınızın adresinize ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Kimlik belgesi başvurusunun ardından anlaşmalı bankalar üzerinden kart ücretlerinin ilgili hesaplara yatırılarak işlem yapılması mümkündür. 2020 kimlik yenileme ücreti 25 TL olarak belirlenmiştir.

Kimlik Yenileme İşlemi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Kimlik yenileme başvurusu içi gerekli belgeler arasında:
  Nüfus cüzdanı/kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, kimlik belgesi yerine geçen resmi evrak vb.
 • 1 adet biyometrik fotoğraf yer alır.

Vatandaşların kimlik belgeleri veya kimlik bilgilerinin yazılı olduğu resmi evrak veya kimleri ile nüfus müdürlükleri üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri mümkündür. Öte yandan 1 adet biyometrik fotoğraf çektirilmesi de gerekir. Bu belgeler dışında vatandaşların herhangi bir belgeye ihtiyaçları yoktur. Kimlik ücretinin ödenmesinin ardından başvuru sırasında vatandaşların parmak izi de sisteme kaydedilmesi için alınmaktadır.

Yeni Kimlik Kartı Ne Kadar Sürede Gelir?

Yeni kimlik ne zaman gelir sorusu kimlik başvurusu yapan kişiler tarafından merak edilmektedir. Randevu alınarak ilgili nüfus müdürlüğü üzerinden başvuru işlemlerinin yapılmasının ardından başvuru sırasında onaylanan ve kayıtlı adresinize yeni kimlik kartınız en geç 15 gün içinde teslim edilir.

Genellikle 7 – 15 gün içinde kurye vasıtasıyla kimlik kartınız tarafınıza teslim edilmektedir. Vaktinde gelmeyen veya teslim edilmeyen kartlarınız için Alo 199 üzerinden detaylı bilgi alabilir veya size verilen kargo takip numarası ile gönderi takibini online hizmetleri kullanarak yapabilirsiniz. 2020 kimlik yenileme ücreti yapılan son değişikliklerin ardından 25 TL olarak belirlenmiştir. Anlaşmalı bankalar üzerinden ödeme yapılabilir.

2020 Yeni Kimlik İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

2020 yeni kimlik çıkarmak için vatandaşların nüfus cüzdanı veya nüfus cüzdanı yerine geçebilecek kimlik bilgilerinin yazılı olduğu diğer belgeler ile 1 adet biyometrik fotoğraf ile kimlik çıkarma işlemini tamamlamaları mümkündür. Yeni çipli kimlik almak isteyen vatandaşlar bağlı oldukları nüfus il müdürlüğü üzerinden başvurularını yaparak kısa süre içinde kimlik belgelerini teslim alabilirler.

Başvuruların yapılmasının ardından belirlediğiniz adrese posta yoluyla yeni kimlik belgeniz içindeki şifre bilgileri ile bir zarf içeresinde teslim edilmektedir. En geç 15 gün içinde kimlikler teslim edilir. Bu sürelere kadar nüfus müdürlüğü tarafından verilecek geçici kimlik belgesini kullanmanız mümkündür.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme kapsamında, 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren kimlik, ehliyet ve pasaportlar ile ilgili değişikliklerin ardından vatandaşlar için kimlik yenileme işlemleri başladı. Eskisine nazaran çok daha küçük ve üzerinde kişiye özel bir çip taşıyan kimlik belgeleri birçok açıdan avantaj sağlayacak. 2020 yeni kimlik için gerekli evraklar ile başvuru yaparak kısa üre içinde kimliğinize kavuşabilirsiniz.

2020 Yeni kimlik Yenileme Ücreti Ne Kadar?
2020 Yeni kimlik Yenileme Ücreti Ne Kadar?

2020 Yeni kimlik Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Yeni kimlik yenileme ücreti kanuni bildirim süresi dışında yeni doğum için, değişim ve nüfus cüzdanı kayıp bedeli 25 lira olarak belirlenmiştir. Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartının kaybedilmesi halinde vatandaşların 50 TL kayıp bedeli ödemeleri gerekmektedir. Geçtiğimiz yıl 16 lira bir bedel ile çıkarılan yeni kimlik, 2020 yılı için 25 TL olarak belirlenmiştir. Kimlik kartını çıkarmak için söz konusu ücret ödemesini yaparak, gerekli belgeler ile nüfus müdürlüklerinden işlem yapmanız mümkündür. Yeni kimlik kartı çıkarmak isteyen kişilerin internet üzerinden randevu alarak bağlı oldukları il/ilçe nüfus müdürlüklerinden işlem yapmaları mümkündür. Yeni kimlik başvurusu yapmadan önce başvuru ücreti anlaşmalı bankalar üzerinden ilgili ödeme türünden hesaba ödenmesi gerekir.

Yeni Kimlik Başvurusu Randevusu Nasıl Alınır?

Yeni kimlik randevu sisteminin devreye girmesinin ardından vatandaşların çok daha kısa sürede ve sıra beklemek zorunda kalmadan işlem yapmaları mümkün hale gelmiştir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Randevu Alma sistemi üzerinden veya ALO 199 ile yeni kimlik başvurusu yapmaları mümkündür. Randevu sistemi üzerinden vatandaşlar:

 • Yeni T.C. kimlik kartı,
 • Sürücü belgesi,
 • Pasaport,
 • Adres kayıt,
 • Yeni doğum.

İle ilgili tüm işlemleri için randevu alabilir. 2020 yeni kimlik için gerekli evraklar ve randevu sorgulama işlemleri için yine aynı sistem üzerinden işlem yapılabilir.

Yeni Kimlik Başvuru Son Tarih Ne Zaman?
Yeni Kimlik Başvuru Son Tarih Ne Zaman?

Yeni Kimlik Başvuru Son Tarih Ne Zaman?

Yeni kimlik süresi 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren değişiklik kapsamında 2023 yılına kadar geçerlidir. 2023 tarihine kadar tüm vatandaşların yeni kimlik kartlarını almış olmaları gerekmektedir. Kimlik kartının geçerlilik süresi ise 10 yıl olarak belirlenmiştir. Sürenin bitmesinin ardından vatandaşlar her yenileme işlemi için yeniden işlem yapmak zorundadır. Kimlik kartının üzerinde kartın yenileceği tarih, son geçerlilik tarihi olarak belirtilmiştir. Burada yer alan tarihe göre işlem yapılmalıdır.

Yeni Kimlik Başvuru Nasıl Yapılır?

Yeni kimlik başvurusu için vatandaşların buldukları il veya ilçedeki nüfus müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekir. Müdürlüklerde yaşanan yoğunluk nedeniyle geliştirilen randevu alma sistemi sayesinde başvuru yapacağınız tarih ve saatleri kendi isteğinize göre belirleyebilirsiniz. İnternet üzerinden: randevu.nvi adresi ile yeni kimlik başvurunuzu gerçekleştirmeniz mümkündür. 2020 yeni kimlik için gerekli evraklar ile randevu günü ilgili birime giderek kısa sürede işlem tamamlanır. Başvuru sırasında ayrıca parmak izi de alınmaktadır. Başvuru ücretinin önceden yatırılmasının ardından belgeler ile başvuru tamamlanır.

Bir önceki yazımız olan Health Benefits of Legumes and History of Legumes başlıklı makalemizde health benefits of eating legumes, health benefits of legumes ve health benefits of legumes and beans hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe