2020 İşsizlik Maaşı Ne Kadar? Şartları Nelerdir?

2020 İşsizlik Maaşı Ne Kadar? Şartları Nelerdir?
Google Haberlere Abone Ol

İşsizlik maaşı 2020 yılı için geçerli olan asgari ücrete göre belirlendi. Buna göre en düşük işsizlik maaşı 1.177 TL olurken en yüksek işsizlik maaşı ise 2020 yılı için 2.354 TL olarak belirlenmiştir. Her yıl asgari ücret oranları dikkate alınarak belirlenen işsizlik maaşı, kişinin mevcut sigorta durumu ve buna benzer farklı etkenlere göre belirlenmektedir. Bu yönüyle herkes için aynı oranda asgari ücret ödemesi yapılmaz.

İşsizlik maaşı hesaplamasında dikkate alınana asgari ücret oranlarında göre, bir kişinin alacağı en düşük işsizlik maaşı brüt asgari ücretin %40’ının altında olamaz. Benzer şekilde en yüksek işsizlik maaşı ise yine brüt asgari ücretin %80’ini geçemez. Söz konusu maaştan sadece damga vergisi kesintisi yapılabilir. Bunun dışında kesintisiz olarak en düşük işsizlik maaşı 1.177 TL olarak hesaplanmıştır.

Bir kişinin işsizlik maaşı alması için birçok farklı koşul aranmaktadır. Kişinin söz konusu bu şartları sağlaması halinde 2020 işsizlik maaşı başvurusunu rahatlıkla yapabilir.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

İşsizlik maaşı şartları sağlandığı takdirde tüm vatandaşlar tarafından çalışmadıkları ilk tarihten başlayarak belirli bir süre ödeme yapılır. Buna göre işsizlik maaşı şartları:

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?
İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?
  • İşten ayrıldıktan sonra en az 30 gün içinde İŞKUR’a başvuru yapılmalıdır,
  • İşten çıkarılmış olmak (kusursuz olarak),
  • Son 3 yıllık sürede en az 600 gün sigorta primi ödenmiş olması,
  • İşten çıkmadan önce son 4 ayda 120 gün eksiksiz prim gününe sahip olmak.

İşsizlik maaşı ödenecek vatandaşlar söz konusu şartları taşımaları halinde Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden işten çıkış tarihini izleyen ilk 30 gün içinde başvurularını şahsen kuruma veya elektronik ortamdan kimlik bilgileri ile yapmaları mümkündür.

Kimler İşsizlik Maaşı Alabilir?

İşsizlik maaşı almak için en temel unsur işten çıkarılmış olunmasıdır. Kendi isteği veya kusuru dışında işsiz kalanlar için bu ödemeler yapılır. İş akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün prime sahip olmak ve işten çıkıştan önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigorta primi ödenmiş olan herkes bu haktan yararlanabilir.

Mevcut asgari ücret oranlarına göre belirlenen işsizlik maaşını işten çıkarılan herkes talep edebilir. 2020 işsizlik maaşı başvurusu için ilgili kanun ve yönetmeliklerde yer alan başvuru şartlarının sağlanması gerekir. Söz konusu şartları sağlayan tüm vatandaşlar işsizlik maaşı uygulamasından yararlanabilir.

İşsizlik Maaşı Başvurusu ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı başvurusu için e – devlet üzerinden vatandaşların işlem yapması mümkündür. Öte yandan İŞKUR üzerinden doğrudan şubelere giderek veya yine elektronik ortam üzerinden işsizlik maaşı başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Başvurusu ve Sorgulama Nasıl Yapılır?
İşsizlik Maaşı Başvurusu ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşından yararlanmak için iş akdinin sonlandırılmasının ardından en geç 30 gün içinde ilgili birimlere başvuru yapılması şarttır. İşsizlik ödeneği başvuru ve sorgulama ekranları üzerinden T.C. kimlik numarası ve e – devlet şifresi ile başvuru veya durum sorgulama yapmanız mümkündür.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre Verilir?

İşsizlik maaşı alma süresi kişinin başvuru yaptığı tarihe kadar olan sürelerde ödenen primlere göre belirlenir. Buna göre son 3 yıl içinde prim ödemelerini düzenli şekilde gerçekleştiren herkes için farklı oranlarda ve sürelerde ödeme yapılır. 2020 işsizlik maaşı ödemelerinde en düşük 1.177 lira, en yüksek 2 bin 354 lira olarak belirlenmiştir. Buna göre işsizlik maaşı ödemesi yapılacak süreler:

  • 600 gün prim ödeyenler – 6 Ay
  • 900 gün prim ödeyenler – 8 Ay
  • 1080 gün prim ödeyenler – 10 ay

Bir önceki yazımız olan 2020 Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde uzman çavuş maaşları 2020, uzman çavuş maaşları doğu görevi ve uzman çavuş maaşları ne kadar 2020 hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe