2020 Dijital Pazarlama Trend Tahminleri ve Örnekleri

2020 Dijital Pazarlama Trend Tahminleri ve Örnekleri

2020 dijital pazarlama tahminleri ile dijital pazarlama trendleri, işletmenizi geliştirmek ve büyük bir kitleye ulaştırmak için dikkate almanız gereken taktiklerdir. Dijital pazar, her geçen gün gelişen ve kendini yenileyen bir pazardır. Günümüzde klasik reklam ve pazarlama taktikleri kadar önemli olan dijital pazarlama, her işletme sahibinin bulunması gereken bir platformdur. Televizyon reklamları ve el ilanları elbette basit ama güçlü stratejilerdir.

Ancak elektronik cihazların artık hayatımıza tamamen girmesiyle birlikte dijital pazarlama çok daha etkili bir strateji haline gelmiştir. Bununla yanı sıra dijital pazarlama klasik pazarlama metotlarından çok daha hızlı gelişmektedir. Dijital pazarlama fikirleri her geçen gün artmaktadır. 2020 yılı için dijital pazarlama taktikleri arasında öne çıkacak trendler şu şekilde belirlenmiştir:

2020 Dijital Pazarlama Tahminleri

 • Sosyal Medya Platformlarından Alışveriş
 • Sosyal Medya Platformlarında Reklam
 • Google Stadia Çevresinde İş Üretebilme
 • Facebook Pixel İle Instagram Müşteri İlişkileri
 • Artırılmış Gerçeklik
 • Sanal Gerçeklik
 • Sesli Arama
 • Hikaye Anlatarak Pazarlama
 • Robotlar ile Pazarlama
 • Sohbet Uygulamaları ile Pazarlama
 • Arttırılabilir Gerçeklik Teknolojisi
 • Kişisel Reklam
 • Sosyal Medya Alışverişlerinde Artış

Sosyal medya platformlarında alışveriş fikrinin en az e-ticaret siteleri kadar tuttuğu ortadadır. Sosyal medya platformlarında açılan butik hesapları ile sosyal medya siteleri adeta bir pazar yerine dönmüştür. Sosyal medya platformları bu trende ayak uydurarak alışveriş imkanı sunmaya başlamıştır. 2020 yılında sosyal medya platformlarının bu imkanı geliştireceği ve platformdan ayrılmadan bir tıkla alışveriş yapma imkanı sunacağı öngörülmektedir.

Sosyal Medya Reklamlarında Artış

Sosyal medya platformlarında reklam yapma artışı gözleneceği tahmin edilmektedir. Son yapılan araştırmalara göre dünya nüfusunun 3.48 milyarı yani yaklaşık %45’i sosyal medya kullanıcısı olarak belirlenmiştir. 2018 yılında ise bu rakam dünya nüfusunun %42’sine tekabül etmekteydi. Yani her geçen gün sosyal medya kullanımı artmaktadır. Bu kadar büyük bir kitlenin sosyal medya kullanıcısı olması dijital pazarlama taktiklerinin de bu mecralara doğru yönelmesini sağlamaktadır. Instagram platformu üzerinden yayınlanan oldukça düşük bütçeli bir reklamın 1 milyon kullanıcıya kadar ulaşım sağlayabildiği bilinmektedir. Sosyal medya alışverişlerinde sağlanan kolaylıklar da sosyal medya tanıtımlarının artmasını sağlayacaktır.

Sesli Arama Yaygınlaşması

Voice Search olarak bilinen sesli aramanın 2020 yılında dijital pazarlama trendleri arasında yerini alacağı tahmin edilmektedir. Telefonlarda bulunan sesli arama özelliği 2019 yılı itibariyle 66.5 milyon kullanıcıya ulaşmıştır. Bu rakam yalnızca Amerika için yapılan istatistikler sonucunda ortaya çıkmıştır. Dünya nüfusunun tamamında yaklaşık 5.11 milyar mobil kullanıcı bulunmaktadır. Bu rakamınsa %31’inin aktif olarak sesli arama özelliğini kullandığı bilinmektedir. Yapılan araştırmalara ve değerlendirmelere göre sesli aramanın 2020 yılında çok daha fazla yaygınlaşacağı tahmin edilmektedir. Sesli arama piyasasında yerinizi alarak bilinirliğinizi ve ulaşılabilirliğinizi arttırmak için yapmanız gereken sitenizi sesli aramaya optimize etmek olmalıdır. Sesli arama özelliği ile optimize olmak için dikkat etmeniz gereken en önemli husus anahtar kelime seçimidir. Doğru anahtar seçimi yapmak, müşteri çevrenizi genişletmenin en kestirme yoludur.

Sesli Arama olanakları arasında bir tüyodan bahsedecek olursak, telefon görüşmesi sırasında bile Google, Facebook, Instagram gibi uygulamalar internete bağlı yapay zeka sistemleri sayesinde konuştuklarımızı telefonlara bu tarz uygulamaları yüklediğimiz sıra verdiğimiz izinlerden ötürü dinliyorlar ve beraberinde yapay zeka konuşulanlar üzerinden belirli anahtar kelimeler oluşturarak bu tarz platformlarda kişiselleştirilmiş reklamlar görmekteyiz, bir telefon görüşmesinde ihtiyacınız olan şeyi bir kaç kere söylemeniz yeter 48 saat içinde o reklamlar sizi bulur :).

Hikaye Anlatma Stratejisi ile Pazarlama

Hikaye anlatarak pazarlama trendi esasında çok yeni bir strateji değildir. Uzun yıllardır başta sigorta şirketleri ve bankalar olmak üzere pek çok şirket dijital pazarlama stratejisini hikaye anlatma odağına oturtmaktadır. Günümüz müşterileri, sıkıcı ve sıradan reklamlardan ziyade ilginç karakterler barındıran eğlenceli ve samimi reklamlara yanıt vermektedir. Bu aşamada mutlaka uzun reklamlar için yoğun bütçeler ayırmanıza gerek bulunmamaktadır. Sosyal medya platformlarında bulunan hikaye atma seçenekleri, işletme profilinizde paylaşacağınız eğlenceli kısa videolar ve hatta tek bir fotoğraf karesi dahi kullanıcıları size çekmek için yetecektir. Bu aşamada ilham veren bilgileri bulmak için özenle uğraşmanız gerekmektedir. İkinci olarak dikkat edeceğiniz önemli husus ise sosyal medya trendleridir. Sosyal medyanın her geçen gün trendleri değişmektedir. Bu trendlere ayak uydurarak büyük bir kitleye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Robotlar ile Pazarlama

Robot kullanarak pazarlama taktiği sosyal medya platformlarında oldukça gelişen bir taktiktir. 2017 yılında yapılan araştırmalara göre yalnızca Facebook Messenger uygulamasında 100 bin adet bot bulunduğu tespit edilmiştir. Sosyal medya platformları geçmişte botları sistemden kaldırma yoluna gitmiştir. Günümüzde ise bu stratejiden vazgeçen ve bot kullanımına izin veren sosyal medya platformu sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Botları sosyal medya platformlarında bulundurmak, müşteri kitlelerine dair verileri toplamanın ve sonuç olarak satış politikasını geliştirmenin en ideal yoludur. 2020 yılı için yapılan tahminlere göre robot kullanıcılarla müşteri hizmetleri ve sosyal medya platformlarında müşteri adayı bulma işleminin çok daha fazla artacağı tahmin etmektedir.

Arttırılabilir Gerçeklik Teknolojisi

AR teknolojisi, dijital pazarlama sektöründe yoğun ilgi ile karşılanan teknolojilerden birisidir. Sanal gerçeklik teknolojisi olarak isimlendirdiğimiz VR teknolojisi son yıllarda en tutan seçeneklerden birisiydi. 2020 yılının trendinin ise arttırılabilir gerçeklik olacağı tahmin edilmektedir. AR teknolojisi, Marshall ve IKEA gibi markalar tarafından günümüzde etkin olarak kullanılmaya başlamıştır. Örneğin Marshall boya firması, firmadan satın alacağınız boyanın evinizin duvarında nasıl duracağını görmenizi sağlamaktadır.

Bu uygulama o kadar ilgi çekmiştir ki hali hazırda boya satın almayı düşünmeyen kişiler tarafından dahi denenmektedir. Hazır müşteriler bu sayede yalnızca katalog üzerinden değil, evlerinde de görebilecekleri ürünü satın alma eğilimine girmektedir. Diğer kullanıcıların ise arttırılabilir gerçeklik uygulamaları ile ilgisini çeken ürünler, ihtiyaç duyduklarında ilk tercih edecekleri seçenek haline gelmektedir. 2020 yılı dijital pazarlama stratejileri içerisinde büyük bir yer edineceği aşikardır.

Kişiselleştirilmiş Reklam Yapma

Kişiye özel reklam yapma en etkili satış stratejilerinden birisidir. 2019 yılı içerisinde de özellikle sosyal medya platformları tarafından sıklıkla kullanılmıştır. Bu konuyu biraz açmak gerekirse alakasız kişilere değil, doğrudan müşteri çevresine reklam yapma şeklinde açıklanabilmektedir. Örneğin bir kadın ürünü reklamı; belli bir yaşın altındaki veya belli bir yaşın üstündeki kullanıcıların ve erkek kullanıcıların ilgisini çekecek reklamlar değillerdir. Aynı şekilde inşaat malzemeleri reklamları da bu sektörle doğrudan alakalı olmayan kullanıcıların ilgisini çekmeyecektir.

Kişiselleştirilmiş Reklam Yapma
Kişiselleştirilmiş Reklam Yapma

Kişiselleştirilmiş reklam ise tam olarak bu noktada devreye girmektedir. Yapılan araştırmalara göre dijital kullanıcıların %90’ı alakasız reklam görmek yerine doğrudan kişiselleştirilmiş reklamları görmeyi daha çok sevdiğini belirtmektedir. Aynı kullanıcı kitlesinin %80’i ise kişiselleştirilmiş reklamları yapılan firmalarla çalışmayı daha ilgi çekici bulduğunu belirtmiştir. Yani kadın ürünlerini doğrudan bu ürünlerle ilgilenen kişilere, inşaat malzemelerini ise inşaat sektöründeki kişilere göstererek alacağınız sonucu arttırmanız mümkündür. 2020 yılında bu strateji büyüyerek genişleyecek ve dijital pazarlama taktikleri arasında mevcut konumundan çok daha önemli bir noktaya gelecektir.

Sosyal Medya Chat Uygulamaları

Mesajlaşma odaklı sosyal medya uygulamaları çok kısa bir süre öncesine kadar yalnızca arkadaş grupları arasında mesajlaşmak için kullanılmaktaydı. 2019 yılında ise birçok firma Whatsapp, WeChat ve Facebook Messenger gibi uygulamalarda yerini almıştır. Bu uygulamalar üzerinden doğrudan firmalar ile iletişime geçme imkanı, dijital medya kullanıcılarının da büyük etkisini toplamıştır. 2020 yılı dijital pazarlama teknikleri arasında da bu stratejinin etkisini azaltmayacağı hatta tam tersi attıracağı tahmin edilmektedir. Satışları oldukça arttırdığı tespit edilen ve firma hakkında sempatik bir izlenim uyandıran bu seçenek mutlaka yerinizi almanız gereken bir seçenektir.

Bir önceki yazımız olan 2020'de Yeni Android Telefonlarda Google Yaptırımı başlıklı makalemizde 12 Aralık 2019 Google Yaptırım İçeriği, Android Telefon Yaptırımı ve ATP molekülünün yapısı nasıldır? hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe