2019’da En Çok Okunan Kitaplar Listesi ve Özetleri

2019 En Çok Okunan Kitaplar Lisetesi ve Özetleri
Google Haberlere Abone Ol

2019’da en çok okunan kitaplar listesi her sene olduğu gibi bu sene de sizler için derledik. Yeni çıkan kitapların ilgi çekmeye devam etmesinin yanı sıra klasikler de ilk günkü ilgiyi görmeye devam etmektedir. 2019 yılı en çok okunan kitaplar listesi şu şekilde sıralanmaktadır:

2019’da En Çok Okunan Kitaplar

  • Bir Ömür Nasıl Yaşanırİlber Ortaylı
  • Şeker PortakalıJose Mauro De Vasconcelos
  • Hayvan ÇiftliğiGeorge Orwell
  • Aşkımız Eski Bir RomanAhmet Ümit
  • MomoMichael Ende
  • Camdaki Kız Gülseren Budayıcıoğlu
  • Bir İdam Mahkumunun Son GünüVictor Hugo
  • Fahrenheit 451Ray Bradbury
  • Olağanüstü Bir GeceStefan Zweig
  • Küçük PrensAntoine De Saint Exupery

Bir Ömür Nasıl Yaşanır? – İlber Ortaylı

Bir Ömür Nasıl Yaşanır, İlber Ortaylı’nın yaşam tecrübelerinden kesitler paylaşılan bir kişisel gelişim kitabıdır. Pek çok eleştirmen tarafından sıradan bir kişisel gelişim kitabı değil adeta bir yaşam rehberi olarak nitelendirilmiştir. Eserde entelektüel birikimin nasıl kazanılabileceğinden sanata ve meslek seçimine kadar pek çok detay hakkında tecrübeler ve tavsiyeler aktarılmıştır. 7’den 70’e herkesin beğenisini toplayan bu kitap, kısa süre en çok satan kitaplar listesinde yerini almayı başarmıştır.

Şeker Portakalı – Jose Mauro De Vasconcelos

Şeker Portakalı, yalnızca 2019 yılında değil, 1968 yılından bu zamana kadar geçen neredeyse 50 yılda en çok okunan kitaplar arasından birisidir. Kalabalık ailesinde yoksulluk ve sevgisizlik içinde yaşayan bir çocuk olan Zeze’nin hikayesinin anlatıldığı bu kitapta, bir çocuğun gözünden dünyayı görebilmeniz sağlanmaktadır. Kitabın başkahramanı olan Zeze, yoksulluk sebebiyle ailesi ile birlikte bulundukları yerden taşınmak zorunda kalmıştır. Yeni evinin bahçesindeki bir ağaçla arkadaş olan Zeze, bir gün yaptığı bir yaramazlık neticesinde Portekizli bir adamdan dayak yemiştir. Zeze ile Portekizlinin öfkeyle başlayan hikayesi daha sonraları büyük bir bağlılık ve dostluğa dönüşmüştür.

Hayvan Çiftliği – George Orwell

Hayvan Çiftliği kitabı, 2019 yılında en çok okunan kitaplar arasına girmiştir. Hayvan Çiftliği kitabının 1945 yılında basıldığı bilinmektedir. Hayvan Çiftliği, fabl türünde yazılmış bir kitaptır. Kitap bir çiftlikte bulunan hayvanların bir gün örgütlenerek isyan etmesini ve devrim gerçekleştirmesini anlatmaktadır. Hayvanların idaresi altına alınan çiftlikte önceleri her şey ideal bir şekilde ilerlerken daha sonra iki domuz lider arasında baş gösteren anlaşmazlıklar neticesinde zamanla durumlar değişecektir.
Hayvan Çiftliği yalnızca bir roman değil aynı zamanda bir sistem eleştirisidir. İktidar algısını, devletleri ve yönetim biçimlerini eleştiren Hayvan Çiftliği kitabı, çağdaş klasikler arasında en sevilen kitaplar arasına girmiştir.

Aşkımız Eski Bir Roman – Ahmet Ümit

Aşkımız Eski Bir Roman, polisiye türünde yazılan kitaplar arasındadır ve 2019 yılının en çok okunan kitapları listesine girmeye başarmıştır. Ahmet Ümit’in klasik karakteri Başkomser Nevzat, Aşkımız Eski Bir Roman kitabında da başroldedir. Overlokçu bir kızın cinayetinin ardından açığa çıkan sırlar ile olayların seyri değişecektir. Üç öyküden oluşan kitabın ilk baskısının Eylül 2019 yılında çıkarıldığı bilinmektedir. Kısa süre içerisinde çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır.

Momo – Michael Ende

Momo, esasında bir çocuk kitabı olarak kaleme alınmıştır diyebiliriz. Bununla birlikte tıpkı Şeker Portakalı ve Küçük Prens gibi yetişkinlerin de okurken keyif alacağı hatta kendinden bir parça bulacağı kitaplardan birisidir. 1973 yılında basılan kitap, en çok okunan kitaplar arasına girerek bir kült halini almıştır. Kitap Momo adında küçük bir kız çocuğunu anlatmaktadır. Momo üstün dinleme özelliği ile dikkat çekmektedir. Bu yetenek duman adamların ortaya çıkmasıyla çok daha önemli hale gelecektir. İnsanların zamanını çalmak isteyen duman adamlara karşı çıkabilecek tek kişi Momo’dur.  Momo yalnızca bir hikayeyi değil, günümüz toplumunun zaman algısını anlatmaktadır Yalnızca 2019 yılında değil, çıkarıldığı zamandan bu zamana en çok satan kitaplar arasına girmiştir. Kitabın bugüne kadar 7 milyondan fazla satıldığı bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Her Şeye Gülen İnsan Tipi ve Her Şeye Rağmen Gülümsemek başlıklı makalemizde her şeye gülen, her şeye gülen adam ve her şeye gülen insana ne denir hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe